Break dansın kaç farklı çeşidi bulunmaktadır?

Hareket ve teknik bakımından üç farklı çeşide ayrılan break dansı locking, popping ve uprocking gibi türevler içerebilmektedir. İçerisinde geçen figürlerin ve dansın ritmine bağlı olarak değişen bu türler vücut kaslarının düzenli bir biçimde çalışmasına da olanak tanımaktadır.

Break dans yapmanın yaşı var mıdır?

Dansın eğitim süreçlerine erken yaşta başlamak vücut yapısının gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Bu nedenle break dans uzmanları vücudun yapılacak hareketleri alışabilmesi için erken yaşta uygulama seviyesine ulaşmasını hedeflemektedir.

Genellikle 10 ve 20 yaş arasında değiştiği kabul eden dansın belirli çalışmalar kapsamında kısa süre içerisinde öğrenildiği kabul edilmektedir. Vücut yapısına bağlı olarak değişen break dansta ince hatlara sahip olan kişiler için de alıştırmalar söz konusudur. 

Flex adı verilen bu dans, vücudun ani ve keskin figürlerle hareketlendirilmesini ve esnekliğin ön plana çıkarılmasını amaç edinmiştir. Power hareketler için sağlam bir vücut endeksine sahip olmak şarttır. Estetik amaçlı yapılan figürlerde el ve ayak koordinasyonuna sahip olmak, teknik çalışmalara ağırlık vermek ve dansın kurallarına göre hareket etmek gerekmektedir.

Break dans kursu fiyatları

Break dans kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek break dans kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Break dans kursunda öğretilen hareketler nelerdir?

Kafa amudu, turtle, kopter, scor, ninety nine gibi başlıca hareketleri kapsayan dansın en kolay hareketleri içerisinde baby freze ve air baby gibi başlangıç uygulamaları yer almaktadır. Kol direncini arttırarak kafa ve ayak dengesini sağlayabilmeyi hedefleyen bu hareketlerde amaç vücudun dans için gerekli standartları yaratabilmesidir. 

Ağırlığın her iki kola da eşit biçimde dağıtılması esasına dayanan başlangıç hareketleri içerisinde ayaklar yerden kesilmektedir. Özellikle break dansın gelişim aşamalarında uygulanan kafa kopter hareketi, dansçının profesyonelleşme yolunda atacağı ilk adımlardan biridir.

Break dans tehlikeli midir?

Dansın belirli programlara ve break dans kursu uygulamalarına göre gerçekleştirilmesi, risk faktörlerini ortadan kaldırmaktadır. Sokakta yapılan dans için zeminin vücudunuza zarar vermeyecek özellikte olması gerekmektedir. Break dansın uygulanması öncesinde dirseklik ve dizlik kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Kursların en önemli avantajlarından biri de sizlere sağlanan profesyonel zemin olanaklarıdır. Bu sayede baş, kol, diz ve sırt bölgesine yönelik zararlar en aza indirebilmektedir.

Genellikle dirsek ve bilek ağrılarının yaygın olarak görüldüğü break dans figürleri öncesinde eklem ve kasların daha rahat hareket edebilmesi için vücudun ısındırılması gerekebilmektedir. Islak olmayan, çakıl ve taş gibi etmenleri barındırmayan zeminler break dans için uygundur.

Break dans figürleri nerede yapılır?

Break dansı başarıyla uygulamak ve sağlığınıza yönelik herhangi bir tehdit unsuru oluşturmamak için zeminin sizi engelleyecek unsurlar oluşturmamasına özen göstermelisiniz.

Özellikle çim, düz zemin, spor salonları, dans okulları gibi yerlerde break dansın zorlu figürlerini başarıyla gerçekleştirebilme olanağına sahipsiniz. Dans figürlerini uygulamadan önce vücudunuzu ısındırmanız da gerekmektedir.