Boks kursu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Boks kursuna katılma sürecinde alacağınız eğitim profesyonel hocalar tarafından gerçekleştirilmelidir.Eğitmenlerin deneyimleri, kurs yerinin fiziki koşullarının uygunluğu, ders dışı saatlerde antrenman olanakları sunması da kurs yeri seçerken dikkat etmeniz gereken özelliklerdendir. Özellikle eski boksörlerin çalışma programlarına katılmak kendinizi geliştirme sürecinizde büyük bir etmen haline gelecektir.

Boks lisansı nasıl alınır?

Boks lisansı alabilmek için öncelikli olarak kendinizi geliştirebileceğiniz boks kurslarına başvurmanız gerekmektedir. Boks sporuyla ilgilenen her sporcunun sahip olması gereken bu lisans size resmi müsabakalara katılabilme yetkinliği sunmaktadır. 

Her yıl yenilenen bu lisans Türkiye Boks Federasyonu tarafından verilmektedir. Bu lisansı alma sürecinde belirli bir vücut ölçüsüne sahip olmak da gereklidir. Yaş sınırı 11 yaş ile 34 yaş arasındadır.

Boks egzersizlerinin önemi nedir?

Düzenli olarak yapılan boks egzersizleri kan basıncınızın dengelenmesine, kemiklerinizin güçlenmesin ve kas sisteminizin gevşemesine olanak tanımaktadır. 

Kolesterol dengesini, kilonun kontrol altına alınmasını, konsantrasyon ve odaklanma gibi ruhsal farkındalıkların pekiştirilmesini ve yeme-içme düzenini sağlayan boks egzersizleri, kişiye özel olarak gerçekleştirilebilmektedir. 

Profesyonel boksörlerin yeme-içme düzenini bu alanda uzman kişiler tarafından oluşturulmaktadır.

Boks kursuna kimler katılabilir?

Boks sporu görünüş itibariyle iki kişinin birbiri üzerinde üstünlük kurma çabasını konu alsa da belirli bir teknik uygulamalı eğitimi gerektiren çalışma programlarından oluşmaktadır. Bu nedenle kursa katılmak gerekebilmektedir. Minimum 48 kilodan başlayan boks kursu herkes için geçerlidir. 

Boks kursuna bu spor dalını öğrenmek isteyen, kendini geliştirmeyi hedefleyen, keyifli vakit geçirirken zayıflama amacı taşıyan herkes katılabilmektedir. 

12 yaşını tamamlayan, sportif müsabakalarda başarılarını sergilemek isteyen boksörleri kapsamlı bir eğitim sürecine tabi tutan kurslar vücut formunuzu korumanız da yardımcı olmaktadır.

Boks kursu fiyatları

Boks kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek boks kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Boks kursunda tehlikelerden nasıl korunurum?

Kursa katılan her öğrencinin egzersiz sırasında başında kask bulunmaktadır. Bu kas darbelere karşı boksörleri korumak için tercih edilmektedir. Aynı zamanda ellere takılan eldivenler de olası bir incinme veya kırılma problemini ortadan kaldırmak için güvenilir bir ortam hazırlamaktadır.