Buz patenini nasıl öğrenebilirim?

Bu spor dalında gelişiminize katkı sağlayacak en büyük alıştırma sık sık alıştırma yapmak olacaktır. Pistte geçirdiğiniz vakti ne kadar verimli kullanırsanız bu sürece de o kadar hızlı biçimde adapte olabileceksiniz. Eğitmenlerin hazırladığı kişiye özgü programları düzenli olarak uygulamanız da kendinizi geliştirme sürecinizi hızlandıracaktır.

Buz pateni nasıl bir spor türüdür?

Genellikle çiftler halinde veya bireysel olarak buz pateni buzlu zemin üzerinde alt kısmında kızak bulunan patenlerle, belirli kural ve alıştırmalar çerçevesinde uygulanmakta olan bir spor türüdür. Artistik buz pateni çiftli veya tekli dalda bu alanda kendini geliştirmiş sporcuların yeteneklerini sergilemesiyle gerçekleşmektedir. 

Hakemlerin teknik ve artistik puanlar neticesinde en iyi buz pateni sporcusunu seçerek birinciyi belirler. Bu süreçte hız, farklılık, performansın kalitesi, müzik uyumu, stil, ifade, buz pisti kullanımı gibi etmenler göz önüne alınmaktadır. Olimpik buz pistlerinde ölçü 30*60 olarak kabul edilmiştir.

Buz pateni kursu fiyatları

Buz pateni kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek buz pateni kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Nasıl bir buz pateni seçmeliyim?

Buz pateni seçiminde kursa katılan kişilerin ilerleme düzeyi göz önüne alınmaktadır. Başlangıç, ileri ve orta seviyeli buz pateni seçimi hareketlerin içeriğine bağlı olarak değişmektedir. Topukları ahşap olan ve çeliği kaliteli maddeden yapılan buz patenlerinde akrobatik hareketler için tırnak sayısı fazla olan buz patenlerine öncelik tanınmaktadır.

Buz pateni kursuna kimler katılabilir?

Buz pateni, hem çocukların hem yetişkinlerin katılabileceği bir kurstur. 3 yaşın üzerindeki tüm çocuklar artistik buz pateni kurslarına katılım gerçekleştirebilmektedir. Bu yaş seviyesinden itibaren 12 yaşına kadar tüm çocukların eldiven kullanması gerekmektedir. 

Bazı kurslarda ekipmanlar kurslar tarafından karşılanmakta olup bazı kurslarda katılımcıların bu ekipmanları kendilerinin karşılaması gerekmektedir. Artistik buz pateninde belirli bir seviyeye kadar eğitim alan kurs katılımcıları ileride yarışmalara katılabilmektedir.