Cimnastik zor bir spor dalı mı?

Emeğin, çalışma gayretinin ve disiplinin ön planda olduğu spor dallarının başında gelen cimnastik her yaş seviyesine özgü bireyin yapabileceği hareketleri barındırmamaktadır.

Basketbol, futbol, tenis gibi spor dalları eğitim sürecinin ardından herhangi bir yerde, kendi aranızda gerçekleştirebileceğiniz çalışmalardan oluşabilmektedir ancak cimnastik belirli bir vücut esnekliğine dayanmasından dolayı kolaylıkla adapte olabileceğiniz bir spor dalı değildir.

Bu nedenle eğitimlerle erken yaşta başlamanız gerekmektedir.

Çocuğunuz için cimnastik kursu araştırmadan önce…

Başlangıçta bu sürece katılmak isteyen çocuklar bir hazırlık programına dahil edilmektedir. Bu program sonucunda çocuğun algı, istek, spora uygunluk derecesine göre bir seçim yapılmaktadır.

Cimnastiği seven, genetik yapısı gereği esnek vücut hatlarına sahip olan çocuklar tercih edilebilmektedir. Her iki cimnastik branşında çocukların boyunu kısaltmamaktadır. Özellikle ritmik cimnastikte uzun boylu olma avantajı başarıyı tetikleyen bir etmendir. 

Cimnastik kursu fiyatları

Cimnastik kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek cimnastik kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Cimnastik eğitiminin faydaları nelerdir?

2 ile 17 yaş aralığındaki çocuklar için verilen cimnastik kursu, genellikle erken yaşlarda başlamak eğitim süreçlerinin ardından vücudun şekillenmesine yardımcı olmaktadır. Duruş bozukluklarını ortadan kaldıran cimnastik eğitimi çocukların dışa dönük olmasını ve iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır.

Cimnastik kursu denge kurmada problem yaşayan çocuklar için de etkili bir unsur haline gelmektedir. Estetik bir duruşa sahip olan cimnastik eğitimi almış çocuklar kuvvet antrenmanları ile kendilerini geliştirebilmektedir.

Hangi cimnastik dalı?

Cimnastik dalı seçiminde öncelikli kararı cimnastik eğitmenleri vermektedir. Artistik cimnastikte erkekler yalnızca bu alanda kendilerini geliştirebilmektedir. Bu gelişim düzeyinde istek ve azim büyük önem taşımaktadır. Kadınlar için iki farklı cimnastik dalı vardır. Bunlar. 

Ritmik cimnastik ve artistik cimnastik olarak ikiye ayrılan bu dallar içerisinde esneklik faktörü seçilecek dalın niteliğini belirlemektedir. Ritmik cimnastik dalında esneme payı daha ön plandadır. Artistik cimnastikte sürat, kuvvet, çeviklik gibi etmenlerin maksimum düzeyde olması gerekmektedir. 

Eğitmenler gözetiminde çocuğun hangi dala yatkın olduğu sonraki süreçlerde belirgin hale gelmektedir.

Kimler cimnastik kursuna katılabilir?

Cimnastik için belirli bir yaş sınırının üzerinde olmamak gereklidir. Vücut tipi cimnastiğe elverişli olmayan kişilerin kursta alacakları eğitim kendilerini geliştirme sürecine engel olabilmektedir. 

Cimnastik kursunda bu spor dalının gerekliliklerini yerine getirebilecek sağlık ölçütlerine sahip olmak şarttır. 

Herhangi bir nedenden dolayı cimnastik yapmasına mani olacak rahatsızlıklar kursa katılımı engelleyebilmektedir.