Neden yelken kursuna gitmeliyim?

Yelken kursunu tamamlayan sporcular kendi tekneleriyle turlara ve gezilere katılabilmektedir. Fenerbahçe, Burgaz, Heybeli, Kınalı ve Büyükada yelkenciler için uygun açıklıklar arasında yer almaktadır. Kursu tamamladığınızda keyifli vakit geçirmenin yanı sıra sportif müsabakalarda da ülkenizi başarıyla temsil edebilirsiniz.

Yelken kursu fiyatları

Yelken kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek yelken kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yelken kursunda neler öğreneceğim?

Bu kursta verilen eğitim iki farklı programdan oluşmaktadır. Birinci program temel yelken, ikinci program ileri yelken eğitimi olarak adlandırılmaktadır. Temel yelken eğitiminde denizciliğin temelleri, teknelerin bakım ve onarımı, seyir halinde güvenlik önlemleri, uluslararası platformlarda seyir kuralları, yelkenlere yönelik teknik bilgiler gibi çalışmalar gerçekleştirilmektedir. 

İleri yelken eğitiminde bu bilgilere ek olarak parkur eğitimi, halatlar, güvenlikle ilgili ekipmanlar gibi eğitimlerden de söz edilmektedir. Tamamı Yelken Federasyonu Eğitim Programı’na uygun olarak hazırlanan yelken kursu çalışma programında özel yarışmalar için de yelkenciler yetiştirilmektedir.

Yelken kursuna kimler katılabilir?

Yelken kursuna katılım sürecinde çocuklar için belirlenen minimum yaş sınırı 7’dir. Kursa katılmak için yüzme bilmek gereklidir. Temel ve ileri yelken eğitimde kullanılan tekneler birbirinden farklıdır. Yelkenli tüm ekipmanların öğretildiği kursta ileri yelken eğitimi için de 7 yaş sınırı bulunmaktadır. 

İleri yelken eğitimine temel yelken eğitimini tamamlamış sporcular katılamamaktadır. Bu kursa yelkenciliğe meraklı, bu sporun gerekliliklerini karşılayabilecek, eğitimlere düzenli olarak katılabilecek herkes başvurabilmektedir.