Jeet kune do nedir? Nasıl bir spor türüdür?

Bedeninin tümünün kullanımını ve sadeliği ön plana çıkaran jeet kune do, bedeni savunmaya yönlendiren bir dövüş sanatıdır. Bu spor dalında amaç, kısa süre içerisinde dövüşmeye engel olarak puan kazanabilmektir.

Pek çok ülkede yaygın olarak tercih edilen jeet kune do teknikleri Bruce Lee tarafından keşfedilmiştir. Jeet kune do sporunda sonuca giden tüm teknikler kullanılmaktadır.

Herhangi bir limit veya sınır tanımayan Jeet kune do felsefesi “Yol olarak yolun yok, sınır yok, limit yok” olarak tanımlanmaktır. Bruce Lee’nin bu spor dalıyla ilgili olarak bir diğer tanımı da "Siz ve rakibiniz bir bütünsünüz. İkinizin arasında, bir araya gelmenizden doğan bir ilişki var. Rakibinizle ilişkiye girdiğinizde onunla bütünleşir, onun saldırılarını zaptedip, onu kendi gücüyle yenersiniz"dir.

Jeet kune do kursunda neler öğreneceğim?

Jeet kune do kursunda verilen eğitim bu sporun tüm teknik ve uygulamalı süreçlerini kapsamaktadır. Başlangıç aşamasında jeet kune do’nun tanıtıldığı kursta ileri zamanlarda basit teknikler, ileri teknikler ve kombinasyonu saldırı alıştırmaları öğretilmektedir.

Kişisel gelişiminize bağlı olarak kol veya ayağın tutularak hareketsizliği ön plana çıkaran saldırı tekniklerinin, tuzaklı saldırıların, savuşturma, blok ve vuruş çalışmalarının öğretildiği kurslarda mesafe ayarlama alıştırmaları yapılmaktadır. Jeet kune do kursu, bu spor dalıyla ilgili olarak öğrenebileceğiniz tüm çalışmaları sizlere sunmaktadır.

Jeet kune do kursu fiyatları

Jeet kune do kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek jeet kune do kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Jeet kune do zor bir spor mudur?

Her spor dalında olduğu gibi jeet kune do’nun da kendine özgü zorlu teknikleri bulunmaktadır. Jeet kune do kursunda verilen eğitim bu zorlukları ortadan kaldırma temeli üzerine kurulmuştur.

Bu sporu öğrenmek isteyen kendini geliştirmesi ve çalışma azmi dahilinde eğitimini olumlu hale getirecek uygulamalarla tekniğini maksimum seviyeye ulaştırabilmektedir.

Jeet kune do teknikleri nelerdir?

Jeet kune do 4 farklı tekniğe dayanmaktadır. İlk teknik kendi tecrübelerinden yararlanma, ikinci teknik faydalı olacak teknikleri kullanma, üçüncü teknik diğerlerini unutma, dördüncü teknik türettiğin teknikleri sisteme ekleme olarak bilinmektedir. Bu süreçte kendini geliştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiren her sporcu jeet kune do sporunda uzmanlaşacak seviyeye ulaşmış kabul edilir.