Kimler yamaç paraşütü kursuna katılabilir?

16 ile 55 yaş arasında herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü kursuna katılma sürecinde karşılaşabileceğiniz farklı bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu sporu öğrenmek isteyen, fiziksel açıdan herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir.

Yamaç paraşütü kursunda, uçuş koltuğu, yamaç paraşütü, kask, yedek paraşüt gibi ekipmanlar ilk aşamada karşılanmaktadır. Kişinin profesyonel düzeyde kendini geliştirmesiyle birlikte ekipmanlarını karşılaması gerekmektedir.

Yamaç paraşütü kursu fiyatları

Yamaç paraşütü kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek yamaç paraşütü kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yamaç paraşütü kursunda neler öğreneceğim?

Yamaç paraşütü kursunda eğitimler iki aşamalı olarak gerçekleştirilir. Teorik ve yer eğitimleri olarak adlandırılan bu süreçte kurs katılımcılarına doğrudan fayda sağlayacak çalışma programları hazırlanır. 

Yamaç paraşütünün genel hatlarıyla tanıtılması, acil durum bilgileri, hava durumu, idare ve sevk kuralları, aerodinamiğin sağlanması, yedek paraşütün açılması gibi eğitimlerin de bulunduğu yamaç paraşütü kursunda yerde kanat açabilme çalışmaları da yapılmaktadır. 

Özellikle pilotlar için verilen bu eğitim, profesyonel anlamda bu sporla ilgilenen kişiler tarafından gerçekleştirilir. Pilot eğitiminde çalışmalar amatör düzeyden başlayarak profesyonel düzeye kadar ilerler. Hem hobi olarak bu sporu gerçekleştirmek isteyen hem de pilot adayı yetiştirme düzeyinde yamaç paraşütü eğitimi verilebilmektedir.

Yamaç paraşütü tehlikeli midir?

Yamaç paraşütü bu alanda kapsamlı bir eğitim sürecinin ardından kolaylıkla öğrenebileceğiniz, kendi içerisinde tehlikeleri ve zorlukları bulunan bir spor dalıdır. Özellikle aniden gelişen tehlikelere karşı önlem alabilmek, panik yapmadan yere inmek ve aerodinamiği sağlamak için uzun süre tecrübe edinmek gereklidir. 

Profesyonel bir sporcu, yamaç paraşütünü yapacağı sırada hangi engellerle karşılaşacağını bilir ve her durum için can sağlığını koruyucu önlemler geliştirir.