Rafting kursu fiyatları

Rafting kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek rafting kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Rafting nedir?

Nehir ve çay gibi akarsular üzerinde, raft adı verilen botlarla yapılan bir spor türüdür. Oldukça ilgi gören ekstrem sporlardan biri olan rafting eğlenceli olmasının yanı sıra çeşitli zorluklarda içerir. Rafting yaparken sporcular hızlı akıntılar, girdaplar, şelaleler ve akarsuyun önlerine çıkardığı büyük ve sert cisimlerle mücadele ederler.

​Rafting zorluk seviyeleri nelerdir?

Rafting zorluk seviyeleri;  altı seviyeden oluşur. Bu seviyelerin belirlenmesinde akarsuyun akış hızı, parkurda karşınıza çıkabilecek engeller vb. durumlar etkilidir.
Birinci seviye; çok fazla engeli bulunmayan, çocuklar ve raftinge yeni başlayanlar için en uygun parkurdur.
İkinci seviye; ilk kez rafting deneyimi yaşayacakların tercih ettiği, birinci seviyeye göre nehrin akış hızının ve engellerin biraz daha arttığı parkurdur.
Üçüncü seviye; yetişkinler için ideal olan, parkur uzunluğunun ve zorluk derecesinin arttığı seviyedir. Suyun akış hızı, girinti ve çıkıntının arttığı bu parkur adrenalinin hissedilmeye başladığı parkurdur.
Dördüncü seviye; yüzme bilmenin ve ekiple uyumlu hareket etmenin büyük kolaylık sağlayacağı parkurdur. Amatör sporcuların zorlanabileceği daha çok profesyonellerin tercih etmesi gereken parkurdur.
Beşinci seviyede parkurlar oldukça zorlayıcıdır. Şelale, girdap ve kayalıkların çokça bulunduğu, ani manevra yapmaya ihtiyaç duyulan pakurdur.
Altıncı seviye; raftingin en zor parkurdur ve ciddi tehlikeler içerir. Bu parkura çıkacak sporcuların oldukça profesyonel ve deneyimli olması gerekir. Ani manevralara hazırlıklı olmalı, suda karşılaşabileceği tehlikeleri iyi analiz edebilmelidir.

Rafting tehlikeli mi?

Tüm ekstrem sporlar gibi raftingte çeşitli riskler içermektedir. Ancak risk taşıyan durumlar çeşitli önlemler alınarak en az seviyeye indirilebilir. Rafting yaparken karşılaşılabilecek durumlardan biri bottan düşmektir bir diğeri ise düşen sporcunun başını suyun içindeki taş ya da odun parçası gibi sert cisimlere çarpmasıdır. Kask ve can yeleği kullanmak oluşan bu tehlikelerde hasar alma ihtimalini en aza indirmektedir. Rafting parkurunu güvenli bir şekilde tamamlamak için kask takmak ve can yeleği giymek zorunludur. Zorlu parkurlara rehber eşliğinde çıkmak ve verilen talimatlara uymak gerekir. Beklemedik bir durum yaşandığında sakin davranmalı ve panik yapılmamalıdır.

Rafting yaparken oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak için tura başlamadan önce eğitmenler tarafından kısa bir eğitim verilmektedir. Bu eğitimde anlatılanlar dikkatle dinlenmeli, benzer durumlarla karşılaşıldığında mutlaka eğitmenlerin öğrettiği gibi hareket edilmelidir.

Kimler rafting yapabilir?

Rafting yapmak herhangi bir beceri gerektirmediğinden herkesin yapabileceği bir spordur. Profesyonellerin tercih ettiği zorlayıcı parkurların yanı sıra yüzme bilmeyenlerin ve çocukların bile kolaylıkla yapabileceği rafting parkurları bulunmaktadır. Ancak rafting adrenalin seviyesini yükselten bir spor olduğundan hamilelerin, panik atak ya da kalp rahatsızlığı olanların yapmaması gereken bir spordur.