Duvar tenisi (squash) kursu fiyatları

Duvar tenisi (squash) kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek duvar tenisi (squash) kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Squash nedir?

Bir raket sporu olan squash (duvar tenisi) 1500'lü yıllarda insanların eğlenmek amacıyla topları duvara çarpması sonucu ortaya çıkmıştır. 1800'lü yıllarda ise tenis oynamak için sıra bekleyen öğrencilerin vakit geçirmek amacıyla duvara top atarak oynamaları üzerine gelişim göstermeye başlamıştır. Tenise benzemekle birlikte aralarındaki en büyük fark ise; squashın kapalı alan sporu olmasıdır.

Squash nasıl oynanır?

2  ya da eşli olarak 4 kişi ile oynanan squash, 65 metrekarelik parke zeminde ve 3 duvarı özel bir alçıyla kaplanmış kapalı bir alanda oynanır. Karşılaşma 3 ya da 5 set olarak oynanır ve her set 11 puan üzerinden belirlenir. Her hata bir sayı kabul edilir ve puan kazanan oyuncu servis atma hakkı kazanır. Servisin tekrar atılması ya da geçersiz sayılması belirli kurallara bağlıdır. Karşılaşmayı yöneten baş hakem oyun boyunca istek ve kuralları karara bağlama yetkisine sahiptir.

Squash malzemeleri nelerdir?

Squash topu ve raketi bu spor için özel tasarlanmış malzemelerdir. Suash topu kauçuk malzemeden yapılır, 24 gr. ağrlığındadır ve çapı 4 cm'dir. Raketinin boyutu ise; ortalama 56 cm x 21 cm ebatındadır. Ayrıca oyun sırasında oluşabilecek kazalara karşı koruyucu amaçlı gözlük kullanılması ve parke zeminde kaymaması için altı kauçuktan yapılmış spor ayakkabı giyilmesi önerilir.