Tenis kursu fiyatları

Tenis kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek tenis kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tenis nasıl bir spor türüdür?

İki kişinin veya ikili takımların oynadığı bir spor türü olan tenisin amacı bir raket aracılığıyla sayı alma üzerine kuruludur. Oyunun galibi en çok sayıya ulaşan oyuncular. Tenis için ayrılmış özel sahalara tenis kortu adı verilmektedir. Tenis kortu çim, beton, balçık, toprak saha gibi yüzeylerden oluşabilmektedir. 

Tenisin temel vuruşları servis, Forehand ve Backhand gibi teknikler içermektedir. Rakiplerden herhangi birinin iki defa üst üste servisi yanlış kullanması sonucu sayı karşı tarafa geçer. Her kort tipine özgü oyun stili değişmektedir. Bazı oyuncular toprak kortta (özellikle İspanyol oyuncular) daha iyi bir performans sergilerken, bazı oyuncular çim kortta daha başarılıdır.

Tenis raketi seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Yeni başlayacak sporcular için hafif raketler, deneyerek, bir uzmana danışarak alınabilmektedir. Raketin kordajını sağlam tutabilmek için güneş altında bekletmemek gereklidir. Böylelikle raketinizi en iyi şekilde muhafaza edebilir, gerginliğini yitirmesine engel olabilirsiniz.

Tenis kursunda hangi kıyafetler tercih ediliyor?

Tenis, vücudun süratine, kıvraklığına ve gücüne dayalı bir spor türü olmasından dolayı düzenli olarak takip isteyen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle kıyafet seçiminde hareketleri kısıtlamayacak, rahat ve terletmeyecek tasarımlar tercih edilmektedir. 

Kadınlar genellikle kısa şort veya etek giyerken, erkekler yakalı bluzlar ve şortlarla tenis oynamaya hazır hale gelmektedir. 

Güneşli havalarda şapka ile tamamlanan bu giyim tarzında özel bir kriter belirlenmemektedir. Tenis kursu kıyafetleri içerisinde ayakkabı seçiminin de önemi büyüktür. Taban kısmı yürüyüş ayakkabısına oranla daha sert olan, bileği koruyacak, hafif ayakkabılar tercih edilebilmektedir.

Tenis kursuna kimler katılabilir?

Tenis için belirlenmiş herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu spor dalına meraklı olan herkes kurslara katılarak tenis öğrenebilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocukların tenis öğrenmesi, ileride başarılara imza atma sürecini hızlandıracak bir etmen olarak bilinmektedir. 

Hızlı bir spor dalı olarak bilinen tenisi, oynayabilmek için atletik bir vücut yapısına ihtiyaç duyabilmektedir. 6-7 yaş aralığındaki bir çocuğun tenis oynaması için hiçbir engel bulunmamaktadır.