Oryantiring nedir?

Ülkemizde 1970'li yıllardan beri yaygınlaşan oryantiring sporu, zamana karşı yapılan ve temeli harita kullanarak yön bulmaya dayanan bir spor türüdür. Oryantiringte oyuncuların amacı; belirlenen hedefe, kurallara bağlı kalarak en kısa sürede ulaşmaktır.

Oryantiring kursu fiyatları

Oryantiring kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek oryantiring kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Oryantiring sporunda hangi araçlar kullanılır?

Oryantiring sporunda kullanılan en önemli malzemeler; harita, pusula ve SI adı verilen okuyucu cihazdır. Sporcunun hareketlerini zorlaştırmayacak kıyafetler ve özel olarak bu spor için üretilen çivili ayakkabılarda oryantiring sporunda kullanılan malzemeler arasında sayılabilir.

Oryantiring çeşitleri nelerdir?

Oryantiring sporu yapıldığı yere ve zamana göre 2 şekilde sınıflandırılır. Yapıldığı zamana göre; gece ve gündüz oryantiringi olarak adlandırılır. Yapıldığı yere göre ise; kara oryantiringi, su oryantiringi ve hava oryantiringi adlarını alır. Yapıldığı yere göre sınıflandırılan oryantiring türleri ayrıca; oynandığı alana ya da kullanılan araca göre salon oryantiringi, bisiklet oryantiringi, park oryantiringi, su altı oryantiringi, kayak oryantiringi gibi farklı isimler alır.