Hentbol nedir?

Hentbol, bu oyuna özgü bir top eşliğinde 7 kişiye 7 kişi oynanan bir spor dalıdır.  Oyun değişiminde bir sınırlandırmanın bulunmadığı hentbol “el topu” sözcük öbeğinden türetilmiştir ve el ile oynanan top anlamına gelmektedir. 20*40 veya 18*36 metrelik sahalarda oynanan oyunda kalenin 6 metre yakına girmek yasaktır. Atışlar bu 6 metrelik mesafenin dışından gerçekleştirilir. 


Hentbol oynarken ayak bileğini sıkmayan ve yere yapışabilen rahat ayakkabılar tercih edilmektedir. Oyun kanat oyuncuları, forvet oyuncusu, kaleci ve oyun kurucudan oluşan bir takım düzeniyle oynanmaktadır.

Hentbol kursunda neler öğreneceğim?

Hentbol kursunda verilen eğitim pek çok alanda kişisel gelişiminize katkı sağlayacak ve sizi iyi bir takım haline getirebilecek kapsamlı çalışmalardan oluşmaktadır. Hentbol kursu gerek oynadığınız mevkiye yönelik gerek kişisel kondisyonunuza yönelik eğitimlerden oluşmasının yanı sıra oyun pratiğinizi arttıracak çalışmaları da kapsamaktadır. 

Oyuncuların üretkenliğine ve kişisel yeteneklerine göre belirlenen eğitimlerde hedef her geçen gün oyun kabiliyetlerini maksimum seviyeye çıkarabilmektir.

Hentbol kursu fiyatları

Hentbol kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek hentbol kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hentbol zor bir spor mudur?

Hentbol belirli teknik ve uygulamalı eğitim süreçlerini gerektiren bir spor dalıdır. Bu nedenle koordineli olarak çalışma ve disiplinli bir eğitimle pekiştirilmektedir. 

Özellikle çeviklik, hızlı ve etkili düşünme, vücudu en iyi şekilde kullanma ve hentbolu kurallarına göre oynama gibi etmenleri bir arada bulundurmayı gerektiren hentbolda kurs kapsamında verilen eğitim tüm zorlukları ortadan kaldırma süreci için zemin hazırlamaktadır. 

Hentbol öğrenme sürecinin ardından oldukça eğlenceli bir spor dalıdır. Ancak her spor dalında olduğu gibi hentbolda da kendinizi geliştirmeniz ve takım halinde oynamayı öğrenme evreniz bazı zorlu süreçleri içerebilmektedir.

Kimler hentbol kursuna katılabilir?

Hentbol öğrenmek için hentbol kursuna katılım gerçekleştiren her sporcu, yapacağı çalışmalar neticesinde bu sporun inceliklerini öğrenebilecek seviyeye ulaşmaktadır. Küçük yaştaki çocuklardan yetişkinlere kadar bu alanda kendini geliştirmek ve hentbolu öğrenmek isteyen her sporcu kurslara katılabilmektedir. 

Hızlı bir spor olmasından dolayı hentbola katılım sırasında herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Sporcuların enerjilerini maksimum seviyede kullanmaları esasına dayanan hentbolda atletik bir yapıya sahip olmak esastır.