Aikido nasıl bir spor türüdür?

Aikido, uyum, enerji ve amaç anlamına gelen üç farklı sözcükten oluşmuştur. Kainatın uyumunu, insanlar arasındaki sevgiyi ön plana çıkaran savunma ve savaş sanatı, belirli bir disiplin dahilinde gerçekleştirilen teknik hareketleri barındırmaktadır. 

Saldırı yerine savunma sporu olarak bilinen aikidonoyu öğrenebilmek için kurs programlarına katılmak gereklidir. 

Aikido insanları şiddete yönlendiren bir spor türü değildir. Bu nedenle sokak savaşlarında tercih edilmektedir. Aikido ustalaşan kurs katılımcıların ileri seviyelerde tek ve daimi rakibi kendisi olacaktır.

Aikido kursu fiyatları

Aikido kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek aikido kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Aikido tehlikeli bir spor mudur?

Her sporun kendi içinde zorlukları, eğitim süreçleri ve teknik figürleri bulunmaktadır. Aikido sizi tehlikelerden arındırmak ve bedeninizdeki enerjiyi açığa çıkarmak için kurs programlarına davet eden bir spordur.

Dolayısıyla ilk izlenim itibariyle vücudunuzun aktif bir biçimde kullanmaya yönlendiren aikidoda tehlikeleri minimum seviyeye indirecek güvenlik önlemleri alınmaktadır. Kurs programlarına katılan tüm gruplar için eğitimler eşit seviyede verilmektedir.

Aikido kursunda hangi kıyafetler giyilir?

Aikido kursunda “Aiki-Gi” olarak adlandırılan bir kıyafet giyilmektedir. Bu kıyafet beyaz, rahat bir pantolondur. Üst kısım düğmesi olmayan bir ceket ve beyaz bir kuşak ile tamamlanmaktadır.

Kahverengi kuşak sahipleri kahverengi kuşak takmakta, siyah kuşak sahipleri ise hakama adı verilen bir kıyafet giymektedir.

Aikido kursuna kimler katılabilir?

Aikido kursuna katılmak için öncelikli olarak bedensel açıdan sağlıklı olmak gereklidir. Bu sağlık kriterleri arasında kalp problemlerinin, menüsküs, fıtık ve dermatolojik rahatsızlıkların bulunmamasına dikkat edilmektedir. İstekli olmak aikido kursunun başarıyla tamamlayabilmek için en önemli unsur olarak bilinmektedir. 

Bu isteği disiplinli ve uzun vadeli bir biçimde sürdürebilmek gerekmektedir. Çocuklar için açılan sınıflarda da verilen aikido eğitimde amaç beynin her iki lobunun da aktif olarak kullanılabilmesi ve çocuğun kişisel gelişimine katkı sağlanabilmesidir. Aikidoda yaş sınırı 60 olarak kabul edilmektedir.