Güreş nasıl bir spordur?

Ata sporu olarak bilinen güreş Türk kültürü ile özdeşleşen, rakiplerin birbirlerine zarar vermeden birinci olmaya çalıştıkları bir oyundur. Savaş sanatları içerisinde de yer alabilen güreşin farklı dillerde karşılığı bulunmaktadır.

İyi bir güreşçi olabilmek için sık sık müsabakalara katılmalı, vücudu geliştirici antrenmanlar yapmalı ve güreş kurslarında eğitim alınmalıdır. Güreş stilleri minder güreşi ve serbest güreş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ülkemizde pek çok spor eğitim merkezde verilmekte olan güreş kursu, müsabakalarda kendinizi ve ülkenizi başarıyla temsil edebileceğiniz seviyeye ulaştırmayı amaç edinmektedir.

Güreşte amaç rakibi tuş pozisyonuna getirerek oyunun kazanılmasını sağlamaktır. Belirli bir süreliğine iki omuzun yere değmesiyle gerçekleşen bu hareket güreşin en önemli ataklarından biri olarak bilinmektedir.

Güreş sporunun faydaları nelerdir?

Her spor dalı vücudun belirli bir bölgesini çalıştırmak üzerine kurulu çalışmalardan oluşmaktadır. Güreş sporunda da hem vücudun kas ve eklem sisteminin çalışmasından hem de çeviklik ve esneklik bakımından istenilen ölçüye ulaşmasından söz edilmektedir. 

Güreş müsabakalarında da görüldüğü üzere stratejik planlamasını başarıyla gerçekleştiren her sporcu kendini doğru tekniklerle ifade edebilmekte ve istediği sonuçlara ulaşmaktadır. Güreş sporu vücudunuzun istediğiniz ölçülere ulaşmasında en önemli yardımcılardan biri olarak bilinmektedir.

Güreş kursu fiyatları

Güreş kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek güreş kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İyi bir güreşçi olabilmek için

Güreş, hem fiziki yeterliliğin hem de stratejik zekanın bir arada kullanımını gerektiren bir spor dalıdır. Bu nedenle iyi bir güreşçi olmak tamamen vücudun bu spora yatkınlığının maksimum düzeyde olması beklenemez.

En iyi güreşçiler rakibin kendi oyununa dahil edebilen güreşçilerdir. Bu durum düzenli olarak yapılan çalışmaların bir ürünüdür. Güreşte alınan her yenilgi bir sonraki müsabaka için ders niteliği taşımalı ve eğitmenlerin hazırladığı çalışma programları günü gününe uygulanmalıdır.

Kimler güreş kursuna katılabilir?

Güreş kursuna katılmak için bu sporun gerektirdiği vücut standartlarına sahip olmak gerekmektedir. Özellikle çocukluk döneminden itibaren güreşe başlamak vücut formunun bu spora uygunluğu açısından önemli bir etme haline gelmektedir. 

Zaman içerisinde öğrencinin çalışma azmi ve yeteneklerine göre güreş kursunda yapılacak seçmelerle en iyi güreşçiler belirlenmekte ve müsabakalara hazır hale getirilmektedir.