İlk yardım eğitici eğitiminin içeriği nedir?

Temel ilk yardım bilgileri, ilk yardımın önemi, hayat kurtarma  zinciri, olay yerinin ve hastanın değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda ilk yardım, yanık ve donmada ilk yardım, sıcak çarpmalarında ilkyardım, zehirlenmelerde ilk yardım, bilinç bozukluklarında ilk yardım, kırık ve çıkıklarda ilk yardım, zehirlenmelerde ve boğulmalarda ilk yardım, hayvan ısırmalarında ilkyardım, burun-göz ve kulağa yabancı cisim kaçmasında ilk yardım, hasta taşıma teknikleri ilk yardım kursunda anlatılan konuların başlıcalarıdır. İlk yardım eğitici eğitimlerinde de aynı konu başlıklarında eğitim verilmesinin yanı sıra teorik ve uygulamalı olarak  anlatılan bu  bilgilerin eğitici tarafından katılımcılara nasıl aktarılacağı ve uygulama yapılacağı konularına yer verilir.

İlk yardım eğitici eğitimi kursu fiyatları

İlk yardım eğitici eğitimi kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek ilk yardım eğitici eğitimi kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İlk yardımın temel ilkleri nelerdir?

İlk yardım uygulamasındaki ilk ve en önemli adım hastanın hayati tehlikesinin ortadan kaldırılmasıdır. Bunun içinde ilk yardımın doğru şekilde uygulanması büyük önem taşır.

İlk yardımın temel ilkeleri teşhiş, tedavi ve taşımadır. İlk aşama olan teşhişte, hastanın hikayesi öğrenilir, hastadaki belirti ve bulgular tespit edilir. Tedavi aşamasında hastaya ilk yardım kurallarına bağlı olarak; doğru zamanda ve doğru yöntemlerle ilk yardım yapılır. İlk yardımın temel ilkerinden sonuncusu ise taşımadır. Teşhisi konulan ve tedavisi yapılan hasta bu aşamada gerekli muayene ve bakımın yapılacağı sağlık kuruluşuna uygun koşullar sağlanarak ve zarar verilmeden taşınır.

İlk yardım eğitici eğitimini tamamlayanlar nerede çalışabilir?

İlk yardım eğitici eğitimini tamamlayanlar sürücü kurslarında ve iş yerlerinde ilk yardım eğitmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca kendi ilk yardım eğitim merkezlerini de açabilirler. İlk yardım eğiticisi olmak isteyenler Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarında en az sekiz gün süren eğitimlere katılmalı ve programı başarı ile tamamlamalıdır.