Hijyen eğitimi kursu fiyatları

Hijyen eğitimi kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek hijyen eğitimi kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hijyen eğitimi nedir? Kimler katılmalıdır?

Hijyen eğitimi, bazı işyerlerinde halk sağlığını korumak amacıyla alınması gereken zorunlu bir eğitimdir. Cilt bakımı, makyaj, sauna, hamam vb. hizmetler veren güzellik sektöründe; kantin, bakkal, meyve-sebze, şarküteri satışı yapan perakende ve pazarlama sektöründe; restoran, bar, pastahane gibi yiyecek- içecek işletmelerinde, çay üretimi, zeytin işleme vb. hizmetler veren gıda üretim merkezlerinde ve toplum sağlığını korumaya yönelik hizmet veren iş yerlerinde çalışanlar hijyen eğitimine katılmak zorundadır.

Sanitasyon nedir?

Kısaca çevre hijyeni olarak da tanımlanabilecek olan sanitasyon; halk sağlığının korunması amacıyla hizmet sunulan çevre koşulları elverişli hale getirmek için yapılan temizlik işlemidir.

Sterilizasyon nedir?

Bir cismin üzerindeki tüm mikroorganizmaların yok edilmesi işlemine sterilizasyon denir. Sterilizasyon ve dezenfeksiyon birbirine karıştırılan hijyen işlemleridir. Fakat dezenfeksiyon bir cismin üzerindeki zararlı mikroorganizmaların kimyasal maddeler kullanılarak yok edilmesi işlemidir. Sterilizasyon ise; cismin üzerinde yer alan zararlı ya da zararsız tüm organizmaların kimyasal madeler kullanılmadan, su gibi insan sağlığına zarar vermeyen maddeler ile yapılan arındırma işlemidir.