Marangozluk nedir?

Ağacın işlenerek makinalar tarafından çeşitli işlemlerden geçmesi ile ortaya oluşan yeni nesne marangozluk zanaatının inceliklerinden biridir. 

Bu zanaatla uğraşan kişilere marangoz adı verilir. Marangozlar, hangi amaç için ne tür bir alet kullanacağını bilen kişilerdir. Marangozların başlıca malzemeleri arasında boya, keser, tutkal, testere, zımpara ve matkap yer almaktadır.

Kadınlar için marangozluk kursu

Günümüzde erkekler kadar kadınlar için de marangozluk eğitimi veren kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar marangozluk mesleğinin öğrenmek isteyen tüm kadınlar için kapılarını açmakta, çalışmalar her katılımcı için eşit çalışma programları içermektedir.

Marangozluk kursunu tamamlayanlar nerelerde çalışabilir?

Marangoz kursunu başarıyla tamamlayan her marangoz ahşap atölyelerinde veya marangozlarla birlikte fabrikalar ve iş yerlerinde çalışabilir. Kendi ürünlerini üreterek farklı tasarımlara da imza atabilen marangozların geniş bir istihdam alanı bulunmaktadır.

Marangozluk kursu fiyatları

Marangozluk kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek marangozluk kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İyi bir marangoz olmak için

Marangozluk kursunda verilen eğitim iyi bir marangoz olabilmenize olanak tanımaktadır. En iyi marangozlar malzemelerini nasıl kullanacağını bilen, fiziki açıdan yüksek potansiyele sahip olan, dikkatli, çevik, minimum malzemeyle profesyonel düzeyde başarılı işler çıkarabilen, gözlerini ve ellerini iyi kullanabilen kişilerdir.

Marangozluk kursuna katılmak için…

Marangozluk tehlikeli ve dikkat gerektiren bir iş olması nedeniyle kursa katılmadan önce “tehlikeli ve çok tehlikeli işler” muayene belgesi almak, en az ilkokul mezunu olmak ve bu mesleğin yükümlülüklerini yerine getirecek fiziki yatkınlığın bulunması da gereklidir.