Barista olmak zor mudur?

Barista olmanın özü kahve sanatını en ince ayrıntısına kadar bilmek ve günlük yaşama uygulayabilmekten geçmektedir. Bu nedenle kurslarda verilen eğitim bu süreci hızlandıracak çalışma programlarını kapsamaktadır.

Hemen hemen her kahvenin tanıtıldığı ve bu alanda kendini kanıtlamış profesyonel eğitmenlerle öğretildiği kurslarda barista olmanın incelikleri pekiştirilmektedir.

Eğitimini alan herkes kendini geliştirmesi halinde barista olabilmektedir. Bu süreçte kurslara düzenli katılım gerçekleştirmek ve eğitmenlerle doğrudan iletişime geçmek gereklidir.

Barista kursunda neler öğreneceğim?

Barista kursu, temel ve ileri barista eğitimi olarak farklı kategorilere ayrılabilmektedir. Temel barista kursunu tamamlayan katılımcılar ileri barista kursu eğitimleriyle pek çok işletmede çalışabilme yeterliliğe sahip olur.

Barista kursunda kahve çekirdeklerinin tanıtılması, iklim ve kahve, kahve ekipmanları, farklı kahve hazırlama teknikleri, Espresso, Cappuccino, Irish Coffee, Macchiato, Frappe ve pek çok kahve çeşidinin öğretildiği kurslarda verilen eğitim kahvenin kavrulması ve kurutulmasına yönelik çalışma programlarından da oluşmaktadır.

Her baristanın mutfağında bulunması gereken posa tablası, süt termometresi, motta pitcher, temizleme fırçası, tamper gibi ekipmanlarının da tanıtıldığı kursu tamamlayan katılımcılara sertifika verilebilmektedir.

Barista kursu fiyatları

Barista kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek barista kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Barista nedir?

Barista, sıcak ve soğuk kahve hazırlamakla görevli olan kişilere verilen isimdir. İtalyanca barmen olarak bilinen baristalar, insanların istekleri doğrultusunda kahve servisi yapmaktadır. Barista olabilmek için kurs kapsamında eğitim almak gereklidir.

Barista kursunun tamamladığımda sınava girmem gerekir mi?

Bazı kurslarda eğitim sürecinin verimli geçip geçmediğini test etmek amacıyla sınav yapılabilmektedir. Sınavı başarıyla tamamlayan her katılımcı barista olma yolunda önemli bir adım atmış kabul edilmektedir.

Barista kursuna kimler katılabilir?

Barista kursuna katılmak için belirlenen herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen, kahve yapımı ve tekniklerini öğrenmeyi hedefleyen herkes kurslarda kendini geliştirebilme olanağına sahiptir. 

Bazı kurslarda kahve eğitiminin yanı sıra içecek hazırlama teknikleri hakkında da çalışma programları oluşturulabilmektedir. Kurslarda verilen eğitim bu alanda kendini kanıtlamış, profesyonel eğitmenlerden yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Kursu başarıyla tamamlayan tüm katılımcılar sahip olacakları sertifika ile kendilerine en uygun işletmede çalışabilme yeterliliği kazanacaktır.