3D Yazıcı Eras Akademi Eğitim ve Danışmanlık

Firma Eras Akademi Eğitim ve Danışmanlık
Yer
Bizimle iletişime geçin: Mesaj Gönder
3D Printer / 3 Boyutlu Yazıcı nedir?

D Printing dijital üç boyutlu bir dosyadan (üç boyutlu CAD çizim) üç boyutlu katı bir nesne yapma sürecidir. Bunu yapan makinelere 3D Printer ya da üç boyutlu yazıcı adı verilir.

Üç boyutlu nesneyi oluşturmak için dijital dosya ince dilimlenmiş katmanlar halinde kesitlere dönüştürülür. Baskı aşamasında üç boyutlu yazıcı ince katmanları üst üste ekleyerek nihai nesneyi oluşturur.

Üç boyutlu yazıcı ile bilgisayarda tasarlanmış 3 boyutlu bir çizimi hızlıca ve ucuz maaliyetle gerçek nesne olarak üretebilirsiniz.

3D Printer nasıl çalışır?

Herşey oluşturmak istediğiniz nesnenin veya ürünün dijital tasarımını yapmanız ile başlar. Üç boyutlu nesneler içinde aynı şey geçerlidir. Bu sanal tasarım 3D modelleme programı (CAD programı) kullanarak ya da hazır bir ürünü üç boyutlu tarayıcı ile tarayarak yapılır.

İki boyutlu dünya’da alışık olduğumuz şekilde anlatmak gerekirse, bir yazıcıdan kağıt baskı alabilmek için önce Word (.doc) veya PDF dosyası hazırlamanız gerekir ya da elinizde hazır bir belge varsa, bunu bir tarayıcıda (scanner) tarayıp dijital verisini alırsınız.

Nesneyi üretmek için 3D Printer baskı yapmadan önce, üç boyutlu çizim dosyanızı (.STL, .OBJ) yüzlerce veya binlerce ince katmanlara dilimler. Her bir katman belirli bir kalınlıktadır – örneğin 0.1 mm kalınlığında.

Bu dilimlenmiş katman verileri üç boyutlu yazıcıya aktarılır ve üç boyutlu yazıcı katmanları örmeye başlar. Her bir katmanın üstüne bir sonraki katmanı ekleyerek nihai nesneyi üretir. Üç boyutlu yazıcı PLA plastik hammaddeyi eriterek katman katman nesneyi örerek gerçekleştirir.

Üç boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir?

3 boyutlu yazıcı ile herhangi bir 3 boyutlu nesneyi oluşturabilirsiniz. Herhangi bir CAD yazılımı ile çizdiğiniz 3 boyutlu bir ürünü gerçekleştirebilirsiniz. 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanı çok geniştir, örneğin aşağıdaki uygulamalar için kullanılır:

Ürün Geliştirme ve Tasarımcılar: Yeni ürün tasarımı için tasarımı yapılmış ürünleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Kalıpçılar: Kalıp maaliyetini düşürmek için prototip baskı yapmak için kullanılır.
Mimarlar ve İnşaat firmaları: Yeni bir projenin maketini ucuz ve hızlıca elde etmek için kullanılır.
Yedek Parça ve Sanayi: Herhangi bir ürünün veya makinenin parça tasarımı için kullanılır.
Medikal Uygulamalar: Medikal sektöründe birçok uygulaması olan 3 boyutlu yazıcılar ile protezler, plastik alçı vs. üretmek için kullanabilirsiniz.
Oyuncak Sektörü: Özelleştirilmiş oyuncak baskı yapılır.
Kişiye özelleştirilmiş hediye tasarımı
Maket yapımı ve robot tasarımı
Kuyumcular için takı tasarımı
Fiyat ve kampanya bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Henüz video bulunmamaktadır.

Sakarya Adapazarı Cumhuriyet

Eras Akademi Eğitim ve Danışmanlık Sakarya Adapazarı Cumhuriyet
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs Bilişim A.Ş. - Tüm hakları saklıdır © 2014-2017

Kurs.com ödeme ve güvenlik araçları
Görüş Bildir