Hamile yogası kursu fiyatları

Hamile yogası kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek hamile yogası kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hamile yogası nedir?

Hamilelik döneminde fiziksel ve biyolojik değişikliklere bağlı olarak daha sık görülen bulantı, kramp ve gerginlikleri azaltmak, omurgayı destelemek ve bedeni doğuma hazırlamak için belirli periyodlarla bir uzman eşliğinde yapılan yoga çalışmasıdır.

​Hamile yogasının faydaları nelerdir?

  • Hamilelikten kaynaklanan duruş bozukluklarını azaltır.
  • Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusmayı en aza indirger.
  • Stresi ve gerginliği azaltır.
  • Solunum ve dolaşım sistemini güçlendirir.
  • Karın kaslarını güçlendirir.
  • Bedeni fiziken ve ruhen doğuma hazırlar.
  • Vücutta oluşan ödemleri atmaya yardımcı olur.

Hamilelikte yogaya ne zaman başlanmalı ve kadar süre devam edilmelidir?

Hamilelikte yogaya başlamak için herhangi bir sağlık engeliniz yoksa en uygun süre 12. hafta olarak kabul edilir. Anne adayı kendini rahat hissettiği sürece, bir uzman eşliğinde yoga çalışmalarına devam edebilir.

​Hamilelik sürecinde beslenmede nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelik fizyolojik bir  süreçtir. Bu süreçte anne kendisi için gerekli besin öğelerini alırken aynı zamanda fetusun normal büyümesini sağlamak içinde dikkatli beslenmelidir.
Anne protein, kalsiyum demir ve vitaminler açısından yeterli ve dengeli beslenmeli, sıvı tüketimine dikkat etmelidir. Doktor izni olmadan herhangi bir ilaç almamalı, sigara ve alkol kullanmamalıdır.

Doğum anında ve sonrasında yoganın etkisi var mıdır?

Yoga hamilelik sürecinde düzenli olarak yapıldığı takdirde anne adayını fiziksel ve ruhsal açıdan doğuma hazırlayacaktır. Yoga ile doğru nefes almayı öğrenmek de anne adayının normal doğum esnasında daha az sancı çekmesini sağlayacaktır. Yoga gerginliği azaltmaya yardımcı olduğundan doğumun stressiz, kolay ve hızlı gerçekleşmesine de yardımcı olacaktır. 

Yoganın doğum sonrasındaki faydası ise vücudun fiziksel ve ruhsal açıdan daha hızlı toparlanmasını sağlamasıdır. Ayrıca anne ve bebek yogasına katılarak anneler bebekleri ile arasındaki bağı kuvvetlendirilebilir.

Anne-bebek yogası nedir?

Bebeklerin kaslarını esnetmek ve güçlendirmek amacıyla uygulanan anne-bebek yogası, klasik yoganın bebeklere uyarlanmış halidir.

Anne bebek yogası bebeğin sakinleşmesine ve uykusunun düzene girmesine yardımcı olur. Bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişmesini destekleyen yoga hem anneler hem de bebekler için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Ayrıca anne-bebek yogası bebek ve ebeveyni arasındaki bağı ve iletişimi de güçlendirir.