Lys kursu fiyatları

Lys kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek lys kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

LYS nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen LYS, orta öğretimi tamamlayan ve lisans eğitimi almak isteyenlerin girmek zorunda oldukları sınavdır. LYS'ye girmek isteyen adayların YGS' ye girmeleri ve LYS'ye girme baraj puanını (180 puan) almaları zorunludur.

LYS'nin aşamaları nelerdir?

LYS 1: 80 sorudan oluşan bu aşamada öğrencilerin Matematik ve  Geometri  bilgisi ölçülür. Sınav süresi  120 dakikadır.
LYS 2: 90 sorudan oluşan bu aşamada öğrencilerin Fizik, Kimya ve Biyoloji  bilgisi ölçülür. Sınav süresi 135 dakikadır.
LYS 3: 80 sorudan oluşan bu aşamada öğrencilerin Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I)  bilgisi ölçülür. Sınav süresi 120 dakikadır.
LYS 4: 90  sorudan oluşan bu aşamada öğrencilerin Tarih, Coğrafya(II) ve Felsefe bilgisi ölçülür. Sınav süresi  135 dakikadır.
LYS 5: 80 sorudan oluşan bu aşamada öğrencilerin Yabancı Dil bilgisi ölçülür. Sınav süresi  120 dakikadır.

LYS puan türleri nelerdir?

LYS'de 4 farklı puan türü vardır. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanlarıdır. Sayısal puanı türünün temel alanları matematik ve fen bilimleridir. Eşit ağırlık puan türünün temel alanları matematik ve sosyal bilimlerdir. Sözel puanı türü için temel alan sosyal bilimlerdir. Yabancı dil puanı için ise  temel alan yabancı dildir.