Şarap tadım kursu fiyatları

Şarap tadım kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek şarap tadım kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Degütasyon nedir?

Tadım anlamına  gelen degütasyon bir başka  ifadeyle şarabın tadını,rengini, aromatik yapısını, içim kalitesini, gözle görülür derecede bir kusuru olup olmadığını görerek, koklayarak ve tadarak incelemektir.

Şarap nasıl tadılır?

Şarabın gerçek renginin anlaşılabilmesi için; mekanda doğal ışığa yakın bir aydınlatman kullanılmalı, duvarlar açık renkli olmalı ve masa üzerine beyaz örtü serilmelidir. Şarabın tat ve kokusunun daha iyi anlaşılabilmesi için; ortamda yemek ya da parfüm kokusu olmamalı, şarabı tadan kişinin ağızda tat bırakan yemekler yememiş olması gerekir. Birden fazla şarap tadılacaksa beyazdan kırmızıya, sekten tatlıya doğru seçimler yapılması tat ve koku hassasiyetini algılama süresini uzatır.
 

Şarap hakkında;

  • Şarabın adını bir üzüm cinsinden alabilmesi için o şarabın içeriğinin en az %75’inin bu üzüm türünden oluşması gerekir.
  • Eşki ya da tuzlu bir yemekle içilecek şarabın asit oranı yüksek olmalıdır.
  • Tatlının yanında şarap içmek istiyorsanız seçtiğiniz şarabın şeker oranı tatlının şeker oranından daha fazla olmalıdır.
  • İçinde acı bulunan bir yemeğin yanında içeceğiniz şarap da belirli oranda acı olmalıdır. Nedeni ise her iki acı tadın birbirini etkisiz hale getirmesidir.
  • Pahalı şarap her zaman kaliteli şarap demek değildir.
  • Dünyanın en kaliteli şaraplarının üretildiği ülkelerin başında Fransa gelir.
  • Uzmanlara göre haftada bir kadeh kırmızı şarap içmek, damarlardaki kan akışını hızlandırmakta ve antioksidan görevi görmektedir.