Açık lise kursu fiyatları

Açık lise kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek açık lise kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Açık lise nedir?

Açık lise ya da açıköğretim lisesi; farklı nedenlerden dolayı lise öğretimine başlamamış ya da yarıda bırakmış öğrencilerin tercih ettiği lise türüdür.

Açık liselerin örgün liselerden farkı nedir?

Açık liselerde (meslek liseleri hariç) yüz yüze eğitim yapılmamaktadır. Öğrenciler kayıt yaptırdıktan ya da  her dönem başında kayıt yeniledikten sonra kitaplarını almakta ve bu kitaplarla sınava hazırlanmaktadırlar. Sınavlar merkezi sistemle yapılmaktadır. 
Açık liselerde de örgün liseler gibi 4 yıl yani 8 yarıyıl eğitim vermektedir. Genel lise eğitiminin yanı sıra mesleki açık liselerde bulunmaktadır. Açık liselerde özellikle mesleki derslerde eğitimler yüzyüze yapılmakta ve derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Kimler açık meslek liselerine başvurabilir?

  • Sağlık durumu öğrenim görmek istediği meslek eğitimine uygun olanlardan
  • İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar
  • Orta öğretim düzeyindeki okullardan (lise) ayrılanlar
  • Orta öğretim düzeyindeki okullardan (lise) mezun olanlar
  • Yurtdışında öğrenim görmüş görüp denklik belgesine sahip olanlar

Mesleki açık lisede (açıköğretim meslek lisesi) hangi alanlarda eğitim verilmektedir?

Ahşap Teknolojisi Alanı - Bilişim Teknolojileri Alanı - Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı - Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı - Denizcilik Alanı El Sanatları Teknolojisi Alanı - Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı - Gıda Teknolojisi Alanı - Giyim Üretim Teknolojisi Alanı - Grafik ve Fotoğraf Alanı - Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı - Hasta Ve Yaşlı Hizmetleri Alanı - İnşaat Teknolojisi Alanı - Kimya Teknolojisi Alanı - Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı - Kuyumculuk Teknolojisi Alanı - Makine Teknolojisi Alanı - Matbaa Alanı - Metal Teknolojisi Alanı - Metalurji Teknolojisi Alanı - Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı - Muhasebe ve Finansman Alanı - Pazarlama ve Perakende Alanı - Sanat ve Tasarım Alanı - Tekstil Teknolojisi Alanı - Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı- Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı- İmam-Hatip Lisesi