Meditasyon nedir?

Derin düşünce ve iç huzur gibi anlamlara gelen meditasyon, kişinin dingin bir bilinç düzeyine ulaşarak zihni denetleme ve odaklama halidir.

Meditasyon kursuna gitmeden önce…

  • Karnınızın tok olmamasına dikkat etmelisiniz. Tok karın, meditasyon öncesinde tercih edilmemektedir.
  • Rahat ve bol giysiler giymeli ve rahatlayabilmeniz için meditasyon kursu öncesi ılık bir duş almalısınız.
  • Yine kurs öncesinde papatya çayı, ıhlamur veya yeşil çay gibi kaslarınızın gevşemesine olanak tanıyacak içecekleri tercih edebilirsiniz.

Meditasyon kursu fiyatları

Meditasyon kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek meditasyon kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Meditasyon nedir?

İç huzur ve derin düşünme anlamına gelen meditasyon pek çok kültürde uygulanmakta olan bir rahatlama ve öz varlığa ulaşmadır. Meditasyon bir inanış, arınış ve farkındalığa varma olarak da tanımlanabilmektedir. 

Amacı, kişinin varlığını hissedebilmesi ve çevresinde olup biteni gözlemleyerek bir gerçekliğe ulaşabilmesidir. Meditasyonda 5 farklı teknik kullanılır. Zihnin serbest bırakılması, nefes ve odaklanma, nesneye odaklanma, mandala kullanımı ve mantra kullanımı bu 5 teknik arasında yer almaktadır.

Meditasyonun faydaları nelerdir?

Meditasyon hem beden sağlığı hem de ruhsal gelişim açısından oldukça faydalıdır. Başta stresi, gerginliği ve kaygıyı ortadan kaldıran meditasyon, iş hayatında ve aile yaşamında huzurlu bir çalışma ortamı ve mutlu bir beraberlik olanağı sunmaktadır. Odaklanmayı arttıran, neşeli bir yaşamın kapılarını açan meditasyon, sıkıntıyı minimum seviyeye indirir.

Meditasyon kursunun aşamaları nelerdir?

Meditasyon kursları genellikle üç aşamalı bir çalışma programı içermektedir. Günlük yaşamın ruhsal problemlerinden arınma süreci, zihnin kontrol altına alınması ve iç huzurun sağlanması olarak bilinen bu eğitimler meditasyon kursuna katılan her kişi için eşit seviyeden başlamaktadır.