Kaymakamlık kursu fiyatları

Kaymakamlık kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek kaymakamlık kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kaymakamlık sınavına kimler katılabilir?

Kaymakamlık sınavına katılmak isteyen adayların üniversitelerin siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olmaları gerekir. Yurtdışında öğrenim gören fakat bu bölümlere denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen lisans programlarından mezun olan adaylarda kaymakamlık sınavına katılabilir.

Kaymakamlık kursunun içeriği nedir?

Kaymakamlık sınavı 30 soruluk genel yetenek ve genel kültür soruları ile 50 soruluk alan sınavından oluşur. Kaymakam adaylarının katılacağı bu sınava yönelik hazırlanan kursun içeriğinde genel yetenek  ve genel kültür bölümü sorularının dahil olduğu; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdari Teşkilat, Mahalli İdareler, İktisat, Türkçe, İnkılap Tarihi, İnsan  Hakları ve Türkiye'nin Sosyo- Ekonomik Yapısı konuları anlatılmaktadır. Alan bilgisi  sınavına yönelik olarak ise; İktisat, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Türkiye’nin İdari Yapısı, Türkiye’de Mahalli İdareler, Demoratikleşme ve İnsan Hakları, Atatürk İlke ve İnkilapları konularına yer verilmektedir.
Ayrıca kaymakamlık kurs programı dahilinde adaylara  deneme sınavları uygulanır ve  bu süreçte adayların yetersiz oldukları konuları fark ederek  telafi  etmeleri sağlanır.