Efekt makyajı nedir? Nerelerde kullanılır?

Efekt makyajı görsel sanatların pek çok alanında kullanılan bir makyaj çeşididir. 

Sinema ve televizyon yıldızlarını belirli bir karaktere büründürebilmek, efekt vererek senaryonun gerektirdiği atmosferi yaratabilmek ve en önemlisi de gerçekçi bir görünüm oluşturmak için tercih edilen efekt makyajı reklam dünyasında da sıklıkla kullanılmaktadır. 

Gölge, renk ve ışığın bir bütün olarak kullanıldığı efekt makyajında senaryoya göre karakter yaratabilmek büyük önem taşımaktadır.

Efekt makyaj kursu fiyatları

Efekt makyaj kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek efekt makyaj kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Efekt makyajı kursunda neler öğreneceğim?

Efekt makyajı kursunda verilen eğitim başta ışık ve gölge derslerinden oluşmaktadır. 

İlerleyen derslerde yaşlandırma teknikleri, morluk ve yanık makyajı, kurşun deliği açma, fantastik efekt makyajı, kaş kapama, yara makyajı, kel kafa makyajı, tipleme uyarlama, senaryoya göre tipleme uyarlama gibi eğitimler de verilmektedir. 

Bazı efekt makyaj kurslarında eğitimin sona ermesinin ardından yapılan sınavla katılımcıların geldiği nokta tespit edilmektedir.

Efekt makyajı kursuna kimler katılmalı?

Efekt makyaj kursuna katılmak için efekt makyajına hevesli olmak yeterlidir. Özellikle sinema-televizyon dünyasında kendi adını var edebilmek isteyen sanatçılara kapılarını açan efekt makyaj kursu, alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan çalışma programlarıyla iyi bir eğitim alabilmenize olanak tanımaktadır.

Efekt makyaj malzemeleri nelerdir?

Efekt makyajında kullanılan pek çok makyaj malzemesi bulunmaktadır. Bu malzemelerin başında likit latex, pudra, kan pıhtılaştırıcı, hell ve dunken (açık ve koyu sıvı kan), gum, yanıklar için jel, tuplast, aqua color boya malzemeleri, pudra (transparan) yer almaktadır. 

Yapılacak makyajın çeşidine göre malzemeler farklılık gösterebilir. Özel efekt sanatçıları senaryoya göre makyaj malzemelerine önceden karar verebilmektedir.