Disleksi Çocuk Filozoflar Akademisi

Firma Çocuk Filozoflar Akademisi
Yer
Başlama Tarihleri 27 Nisan 2017 tümü
250 TL

Bizimle iletişime geçin: Mesaj Gönder
Çocuğun kendi öğrenme metodları keşfedilerek tedavi edilebilir.
Çocuğun öğrenme hızı ve yaşıtlarına göre olan farkı göz önünde bulundurularak, alınan seanslara bağlı süreç değişmektedir.
b ve d, p ve q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri yada sayıları karışık algılama, ne’yi en; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılamak gibi. Okurken kelime atlamak. Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek, sıklıkla yazım hatası yapmak.
Özel Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklara; akademik becerilerde güçlük yaşadıkları için okulda veya evde tembel ya da zeka olarak geri damgası vurulmaktadır. Bu da çocuklarda psikolojik örselenmelere sebep olur. Oysa ki Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocukların büyük çoğunluğu normal zekaya sahiptir.
Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklar ilköğretim yıllarında; okula gitmede isteksizdirler, okuma- yazma ödevlerinden kaçınırlar, verilen talimatları takip etmede güçlük yaşarlar.
Yapılan araştırmalara göre popülasyonun %8-10 u Öğrenme Güçlüğü yaşamaktadır. Bu da her 5 çocuktan 1 i demektir.
Disleksinin yaş ilerledikçe kendiliğinden, hiçbir eğitim almadan geçeceğine dair olan inanç yanlıştır. Eğer gerekli eğitim verilmez ise bu sorunlar yetişkinlikte de yavaş okuma, bozuk yazma, hesap makinesi olmadan hesap yapamama olarak ortaya çıkmaktadır.
Günümüzde yapılan araştırmalar, Disleksi nin aşılması için ilaçların etkili olmadığını gösteriyor. Bu güçlüğün aşılması için en etkili yöntemin; özel eğitim yöntemleri kullanılarak verilen akademik ve psiko-pedogojik destek olduğu kanıtlanmıştır.
Özel Öğrenme Güçlüğü Yaşayan çocukların psikolojik örselenmelerini önlemek için, çocuklara karşı sabırlı ve hoşgörülü olunmalıdır. Çocuklar başardıkları şeylerden dolayı takdir edilmelidir. Bu çocukların özel çocuklar oldukları unutulmamalıdır, bu yüzden bu çocuklar diğer çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Çocukların özel yeteneklerinin farkına varılıp, onlara yönlendirilmelidir. Çocukların öğrenmelerini eğlenceli hale getirilip, öğrendikleri şekilde öğretilmelidir. Çocuklarla çalışırken dikkatlerin
*Okula gitmede isteksizlik *Kelimeleri, harfleri, sesleri öğrenmede güçlük *Verilen talimatları takip etmede güçlük *Kelimeleri harflere veya hecelere ayırmada güçlük *Kelime ve ses bilgisinde zayıflık *Okuma veya hecelemede güçlük *Organize olamama *Davranış bozuklukları
*Sesleri, kelimeleri, harfleri hatırlamada güçlük *Alfabedeki ve kelimelerdeki harflerin verilen talimatları vs sıralamalarını hatırlamada güçlük *Okunuşu benzer olan kelimeleri karıştırma *Kopyalama ve boyamada zayıflık *Zayıf hafıza *Ailede disleksi olması *Bazı aktivitelerde yavaş tepki verme ( harf kelime oyunları gibi)
Disleksi okuma güçlüğüdür, ancak gereken bireysel akademik destek verilirse bu güçlük aşılabilir ve okuma öğrenilir.
Disleksi olan çocuklar bazı harfleri birbirine karıştırır, yanlış yazar. Bir şeylere konsantre olmada, bir şeyleri sıralamada ve gruplandırmada güçlük çekerler. Aynı şeyi birden fazla kez okuyabilirler; çünkü okuduğunu anlamada zorluk çekerler.
Yazma ile ilgili güçlüklerin genel adı disgrafidir. Disgrafi olan çocuklar, büyük ve küçük harflerin yazımına dikkat etmezler. Noktalama hataları yaparlar. Kelimeleri hecelerine bölmede zorlanırlar. Yazı yazarken kelimelerin arasında hiç boşluk bırakmazlar.
Bu zorlukla baş etmek için en etkili yöntem, çocuğun bir uzman tarafından zorlandığı alanların geliştirilmesi ve öğrenme için gerekli bütün alanların bir arada kullanılmasını sağlamak amacıyla bir özel eğitim programına alınmasıdır. Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucu, çocuğun öğrenme kalitesi ve hızı artar, bu da çocuğun motivasyonunu artırır. Çocuk, zaman içinde, kendi açısından en verimli öğrenme ve ders çalışma yolunu keşfetmeye başlar.
Genellikle ilkokula başlanıldığı sırada, okumaya başlangıç aşamasında kendini gösterebilir. Bu çocukların tahtaya yazılan yazıları defterlerine not etmeleri de zor olmaktadır. Defterlerde genelde uzun cümlelerin yerine kısa cümleler ve kelimeler bulunur. Bazı kelimeleri yazmayı unuttuklarından cümleler bazen anlaşılmaz olabilir. Yapılan araştırmalarda erkeklerde kızlarına oranla 3-4 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.
Yetersiz sözcük dağarcığına sahiptirler, sözcükleri bulmada ve isimlendirmede güçlük yaşarlar. Bazı kelimeleri söylerken hecelerin yerlerini değiştirebilirler. Portakal yerine porkatal diyebilirler.
Dislektik çocuklar akranlarından daha geç okur ve yazarlar, ayrıca kelimeleri doğru telafuz edememeleri ve kelime dağarcıklarının sınırlı olması da dislektik olduklarına dair ipuçları verir bizlere.
Geç konuşmak, sözcük yada heceleri ters çevirerek okumak, sayı ve renkleri öğrenmede yaşanan güçlükler disleksinin erken belirtileri olabilir.
Genelde disleksi belirtileri ilkokulda fark edilir ancak; okuma eylemi sözlü dil ile ilişkili olduğundan, disleksi ile ilgili ipuçları çocuk okula başlamadan önce de görülebilir.

Eğitimlerimiz disleksi tanı ve tedavi süreci şeklinde yürütülür. Çocuğa uygun bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlanıp uzman kişiler tarafından uygulanır. 

  Özel Öğrenme Güçlüğü'nün 4 katagorisi vardır. Disleksi (okuma ile ilgili yaşanan güçlük), disgrafi (yazma ile ilgili güçlükler,), diskalkuli (matematik becerilerinde yaşanan güçlükler), dispraksi (koordinasyon güçlüğü). Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklarımıza, özel eğitim tekniklerini kullanarak bireysel akademik destek sağlanmaktadır. Böylece çocuk bir süre sonra kendi yaşıtlarıyla neredeyse aynı seviyeye gelmektedir. Bunları başardığını gören çocuk kendine olan güvenini geri kazanacak, böylece psikolojik olarak da bir adım öne geçecektir.

Süre Saat Fiyatı Fiyat Açıklaması
1 Gün 1 Saat 1 x 250 TL Paket Sistem uygulamaları ile fiyatlarda indirimle

Başlama Tarihleri

27 Nisan 2017 Perşembe (Şişli İstanbul)
28 Nisan 2017 Cuma (Şişli İstanbul)
29 Nisan 2017 Cumartesi (Şişli İstanbul)
30 Nisan 2017 Pazar (Şişli İstanbul)
01 Mayıs 2017 Pazartesi (Şişli İstanbul)
02 Mayıs 2017 Salı (Şişli İstanbul)
03 Mayıs 2017 Çarşamba (Şişli İstanbul)
04 Mayıs 2017 Perşembe (Şişli İstanbul)
05 Mayıs 2017 Cuma (Şişli İstanbul)
06 Mayıs 2017 Cumartesi (Şişli İstanbul)
07 Mayıs 2017 Pazar (Şişli İstanbul)
08 Mayıs 2017 Pazartesi (Şişli İstanbul)
09 Mayıs 2017 Salı (Şişli İstanbul)
10 Mayıs 2017 Çarşamba (Şişli İstanbul)
11 Mayıs 2017 Perşembe (Şişli İstanbul)

Gün ve Saatler

Günler Saat Aralıkları
Hafta İçi
Pazartesi 9:00 - 19:00
Salı 9:00 - 19:00
Çarşamba 9:00 - 19:00
Perşembe 9:00 - 19:00
Cuma 9:00 - 19:00
Hafta Sonu
Cumartesi 9:00 - 19:00
Pazar

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Henüz video bulunmamaktadır.

İstanbul Şişli Halaskargazi

Çocuk Filozoflar Akademisi İstanbul Şişli Halaskargazi
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs Bilişim A.Ş. - Tüm hakları saklıdır © 2014-2017

Kurs.com ödeme ve güvenlik araçları
Görüş Bildir