İletişime Geçin

Aklınızdaki sorular için bizimle şimdi iletişime geçiniz Mesaj Gönder

Disleksi Eğitimimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın

Firma Çocuk Filozoflar Akademisi
Web Adresi cocukfilozoflar.kurs.com
Yer
İncelenme 4.576 kişi bu kursu inceledi
Üyelik 5. YIL
%12 indirim 250 TL 220 TL

Eğitimlerimiz disleksi tanı ve tedavi süreci şeklinde yürütülür. Çocuğa uygun bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlanıp uzman kişiler tarafından uygulanır. 

  Özel Öğrenme Güçlüğü'nün 4 katagorisi vardır. Disleksi (okuma ile ilgili yaşanan güçlük), disgrafi (yazma ile ilgili güçlükler,), diskalkuli (matematik becerilerinde yaşanan güçlükler), dispraksi (koordinasyon güçlüğü). Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklarımıza, özel eğitim tekniklerini kullanarak bireysel akademik destek sağlanmaktadır. Böylece çocuk bir süre sonra kendi yaşıtlarıyla neredeyse aynı seviyeye gelmektedir. Bunları başardığını gören çocuk kendine olan güvenini geri kazanacak, böylece psikolojik olarak da bir adım öne geçecektir.

Disleksi olan çocuklar okumayı öğrenebilirler mi?

Disleksi olan çocuklar okumayı öğrenebilirler, ancak akranlarından daha fazla çaba sarf eder ve daha fazla zaman harcarlar. Tipik bir çocuk akıcı bir şekilde okumayı öğrenebilir ve bu çocuklar okumayı otomatik, hızlı ve zevkli bir şekilde gerçekleştirir buna karşın disleksi olan çocuklar yavaş ve daha fazla çaba harcayan okuyucular olarak kalırlar, okumayı öğrenebilirler ve belli bir seviyeye kadar okumalarını geliştirebilirler. Okuma öbür boyu geliştirilebilen bir beceridir. Bol bol okuma çalışmaları yapılırsa neredeyse normal çocuklar kadar iyi okuyabilirler.

DİSLEKSİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

 Evet, disleksinin tedavisi mümkündür. Disleksi tanısı konmuş olan çocuğun gelişimsel özellikleri, ilgi ve isteklerini belirleyerek bireyselleştirilmiş bir eğitim programı uygulanır. Bu bireyselleştirilmiş eğitim programında çocuğun eksik ve geliştirmesi gereken alanlar tespit edilerek bu alanlar ilgili eğitimler verilir. Bilgilerin uzun süreli belleğe atması için çocuğun bilgileri hem sürekli tekrar ettirilmeli ve bilgiler kodlama metoduyla anlamasına yardımcı olunmalıdır. Ve bu eğitim esnasında materyallerle bilgilerin somutlaştırılması öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bu süreçte çocukların için en önemli şeylerden biri ailenin desteğidir. Aile sabırlı, anlayışlı ve hoşgörülü olarak bu tedavi sürecini kolaylaştırıcı bir rol oynamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Eğitimler bireysel seanslar şeklinde uygulanır.
Herkes kendi hızıyla geliştiğinden ve öğrendiğinden cevaplanması zor bir sorudur. Çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçları,eğitim programının yoğunluğu, çocuğun öğrenme hızı ve sıklığı tedavi sürecini etkileyen etmenlerdir. Çocuğunuzun yaşına, sınıfına, okul başarısına, ilgi ve isteklerine bağlı olarak, eğitim süresi değişebilir. Yoğun oturumlar yeni bir dizi becerinin öğrenilmesi için en iyi yol olabilir ve belki de bu yeni becerilerin kullanımını izlemek için daha az yoğunluklu bir dönem olabilir. Ye
Disleksi olan çocuk okumayı öğrenebilir. Ancak bu süre çocuktan çocuğa farklılık gösterir.
Disleksi olan çocuklar yüksek sesle okuma yapmaktan kaçınırlar. Harfleri veya heceleri tersten okuyabilirler. Okurken hece veya kelime atlarlar. Bazı kelimeleri yuvarlayarak okurlar.
Öncelikle çocuk mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve gerekiyorsa özel eğitim almalıdır.
Her öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk DEHB tanısı almaz ya da her DEHB tanısı almış çocuk öğrenme güçlüğü yaşamaz ancak yapılan araştırmalarda öğrenme güçlüğü ile DEHB arasında %10’dan %92’ye varan oranlarda bir örtüşme görüldüğünü ortaya konmuştur. DEHB’li çocuklarda disleksi görülme oranı %15–50 iken diskalkuli görülme sıklığı %24–60 oranlarında değişmektedir.
Disleksi ömür boyu süren bir problem olsa da, çocuklara okuma ve yazma konusunda yardımcı olabilecek çeşitli eğitimsel müdahaleler vardır. Bu müdahalelerin erken yaşta gerçekleşmesi, müdahaleyi etkin kılar. Müdahalenin tipi ve kapsamı ise çocuğunuzun durumuna göre şekillenir. Çocuğunuz için belirli bir eylem planı hazırlanıp alanında uzman bir eğitimci tarafından uygulanabilmektedir
Yönleri karıştırma, -Saat, hafta, gün ve mevsimleri öğrenme ve kullanmada güçlük, -Uzunluk ve büyüklük kavramlarını sıkıntı, -Rakam ve matematiksel sembollerin öğrenilmesinde güçlük, -Rakamları okuma ve yazmada güçlük, -“b” ve “d” ve “p” harflerini karıştırma, -“E” harfi ve “3” sayısını karıştırma, - Cümleye büyük harfle başlamama, - Akranlarına göre okumayı geç öğrenme, - Yazarken harf atlama, - Ayna hâli yazı yazma, - Tutuk konuşma, - Okunaksız yazma -Yavaş okuma -Yazılı ödevlerden kaçınma,
Bir çocuğa disleksi tanısı verilmesi için çocuğun zeka düzeyinin normal veya normal üstü olması gerekmektedir.
Doğru eğitim verildiği takdirde çocuk güçlük yaşadığı becerilerdeki zorlukları aşar.
Gereken eğitim desteği verilmezse semptomlar ortadan kalkmaz ve yetişkinlikte de devam eder.
DİSLEKSİNİN İLAÇ İLE TEDAVİSİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
Özel Öğrenme Güçlüğü tanısının verilmesi için öncelikle çocuğa WISC-4 testi yapılmalıdır. WISC-4 güncel zeka testidir. Yapılan bu test sonucunda çocuğun zekasının normal veya normalin üzerinde olması gerekir. Ancak bu Disleksi tanısının verilmesi için gerekli olan tek kriter değildir. Çocuğun mutlaka alanında uzman bir kişi tarafından akademik değerlendirmesinin alınması gerekir. Bu iki sonuç birleştirildiğinde ancak çocuğa Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı verilir.
Evet, doğru bir eğitim verildiği takdirde okuma yazma öğrenebilirler.
Özel öğrenme güçlüğünün tanı aşaması için geliştirilmiş bir öğrenme güçlüğü ya da disleksi testi yoktur.Tanı aşamasında WISC-IV ve CAS zeka testlerinden yararlanılır. Bu iki testin sonuçlarının öğrenme güçlüğünü yüksek oranda yordayabildiği ortaya konmuştur. Bu iki testin dışında öğrenme güçlüğü tanı aşamasında DSM-V tanı kriterlerinden yararlanılır.
Disleksinin ilaçla tedavisi bulunmadığı gibi, dislekside tamamen iyileşme de mümkün değildir. Ancak çocuklar için hazırlanmış bireysel eğitim programları ile verilen eğitim desteği sayesinde disleksi semptomlarının en hafif şekilde seyretmesi ve çocuğun bu semptomları tolere edebilmesi tedavinin amaçları arasında yer alır.
Zeka düzeyi normal ya da normalin üzerinde olan çocukların; okuma, yazma, matematik gibi akademik alanlarda sorun yaşaması sonucu ortaya çıkan durum öğrenme güçlüğü olarak adlandırılır. Öğrenme güçlüğü merkezi sinir sistemindeki bir fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan nörolojik temelli bir durumdur. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu öğrenme güçlüğünün kalıtsal olabileceğine yönelik bulgulara rastlanmıştır.
Evet, disleksinin tedavisi mümkündür. Disleksi tanısı konmuş olan çocuğun gelişimsel özellikleri, ilgi ve isteklerini belirleyerek bireyselleştirilmiş bir eğitim programı uygulanır. Bu bireyselleştirilmiş eğitim programında çocuğun eksik ve geliştirmesi gereken alanlar tespit edilerek bu alanlar ilgili eğitimler verilir. Bilgilerin uzun süreli belleğe atması için çocuğun bilgileri hem sürekli tekrar ettirilmeli ve bilgiler kodlama metoduyla anlamasına yardımcı olunmalıdır.
Disleksi olan çocuklar hatalı okuma yapma, heceleyerek okuma yapmanın yanında okuduklarını anlamakta da zorluk çekerler. Bu zorlukla karşı karşıya olan öğrencilerin işitsel uyarana ihtiyacı vardır. Sessiz okuma yaptıklarında okuduklarını anlamazlar. Bu yüzden çocuklar okuma destekleri aldıklarında mutlaka sesli okuma çalışması yaparak çalışmalılardır.
Bir çocukta öğrenme güçlüğünün bir türü olduğu gibi birden çok türü de bulunabilir. Bu nedenle disleksiye, disgrafi ve diskakulinin eşlik ettiği durumlar gözlemlenebilir.
Disleksi yalnızca çocuğun okuma-yazma alanını etkileyen bir sorun olarak kalmıyor. Okuma-yazmada zorlanan çocuk, okulda genel anlamda daha da zorlanmaya başlıyor. Arkadaşları için kolay olan okuma ve yazma onlar için büyük bir kabusa dönüşüyor. Çünkü diğer kişilere göre çok daha fazla çaba harcamak zorunda kalıyorlar ve kendilerini doğal olarak kötü hissediyorlar. Bunun yanı sıra eksik, yanlış okumaları bir süre sonra arkadaşları tarafından alay konusu olmalarına neden olabiliyor.
*Başkalarından yardım almaksızın giyinmede güçlük çekme ( 4 yaş ve yukarısı) *Ayakkabılarını bağlamayı ya da düğme iliklemeyi geç öğrenme (2-3 yaş ve yukarısı) *Ayakkabıyı doğru ayağa giymede yaşanan sorunlar (2 yaş ve yukarısı). *Yürürken aşırı ölçüde takılma bir şeylere çarpma *Topu yakalama, fırlatma ve topa vurmada güçlük çekme (3-4 yaş ve yukarısı).
Disleksi olmayan bir bireyin beyninin sol yarım küresi genel olarak sağ yarım küreden daha büyüktür. Disleksi olan bireylerde bu durum ters asimetri geliştirip şekilde sol beyin yarım küresi sağ beyin küresine göre daha küçük olmuştur.
Ülkemizde özgül öğrenme güçlüğü tanısı genellikle ikinci ve üçüncü sınıflarda konmaktadır. Erken tanı, erken müdahaleyi getirir anlayışına uygun olarak bu yaşta tanılanan çocuklar, erken müdahaleden ve özel eğitim hizmetinden geç yararlanmaktadır. Bu durum, özel eğitimin süresini uzatmakla birlikte, özel eğitim giderlerini arttırmakta, bireyin müdahaleden en yüksek verimi alamamasına neden olmaktadır.
-Dikkat süresi kısadır, konsantrasyon güçlükleri gözlemlenir. -Motor koordinasyonlar zayıftır, el-göz koordinasyonu sağlamada güçlük gözlemlenir. -Görsel ayrıştırma ve görsel hafıza zayıftır bu sebeple b,p,d harfleri karıştırılır; heceler ters okunabilir. -İşitsel ayrıştırma, kavrama ve hafıza zayıftır, v-f gibi sesler karıştırılır. -Kendini ifade etmede dil ve sosyal beceri güçlükleri gözlemlenebilir. -Organizasyon ve oryantasyon sorunları gözlemlenir.
Öğrenme güçlüğü normal veya normal üstü zeka düzeyine sahip çocukların farklı öğrenme alanlarında sorun yaşamasıdır. Sorun yaşanılan öğrenme alanına göre öğrenme güçlüğünün üç türü vardır. Bunlar; disleksi, diskalkuli ve disgrafidir.
Otizm spektrum bozuklukları, zihinsel gerilik, duyma-görme bozuklukları disleksi ile karıştırılabilen rahatsızlıklardır.
Disleksi önemli bir sorun olmasına rağmen toplum genelinde pek bilinmemekle beraber geçmiş yıllara oranla disleskisiye dair bilinç günümüzde artmıştır. Disleksinin görülme sıklığı normal popülasyona göre %8-10 arasında olarak kabul edilir.
Disleksili çocuklar okumada akıcılığı yakalayamazken ayrıca dikkati toplama ve sürdürmede de sıkıntı yaşıyor. Akranlarına oranla daha çok kelime hatası yapma, uzun kelime ve cümleleri okurken zorlanmaları da ortak bulgular arasına giriyor. Bu çocuklar, okumayı genelde stresli bir görev olarak değerlendiriyor.
Disleksinin herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların, okul müfredatına göre konu takibi yapamaması ve öğrenmelerinin akranları ile aynı anda gerçekleşememesinin sebebi bu çocukların öğrenme stillerinin farklı olmasından kaynaklanır. Öğrenme güçlüğünde tedavi süreci çocuğun eksik olduğu akademik alanların belirlenmesi ve bu alanları tamamlamaya yönelik bireysel eğitim programının oluşturulmasıyla başlar.
Disleksi tedavi sürecinde en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı ile çocuğun akranları ile arasındaki akademik alanlardaki eksiklikler uçurum oluşturulmadan müdahale edilir ve tedavi süreci daha hızlı ilerleyerek daha kısa sürede son bulur. Bu nedenle disleksi tedavi sürecinde disleksinin şiddeti, çocuğun performans düzeyinin yanı sıra erken tanı faktörü de büyük önem teşkil eder.

Bu Kurs için henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Mağazanın Tüm Kursları Mağazaya Git

Fiyat Tablosu

Süre Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat Fiyat Açıklaması
1 Gün (1 Saat) 1 x 250 TL 1 x 220 TL Kazancınız: 30 TL 45 dakikadır

Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gün ve Saatler

Günler Saat Aralıkları
Hafta İçi
Pazartesi
Salı 9:00 - 19:00
Çarşamba 9:00 - 19:00
Perşembe 9:00 - 19:00
Cuma 9:00 - 19:00
Hafta Sonu
Cumartesi 9:00 - 19:00
Pazar 9:00 - 18:00

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Yorum Yapın

Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.
Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

Henüz video bulunmamaktadır.

İstanbul Şişli Halaskargazi

Rumeli Cd. Panter Apt. No: 69 Kat:4 D:4 Nişantaşı / Osmanbey

% 12 İNDİRİMİ KAÇIRMAYIN ACELE EDİN - FIRSATI KAÇIRMAYIN
Mesaj Gönder
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2019

Bana Kurs Bul