UZAKTAN EĞİTİM Bu kursu uzaktan eğitim olarak alabilirsiniz.

Ney Kursuna Katılmak İster Misiniz?

Sümerler döneminden itibaren kullanılagelmiş bir müzik aletidir. Türk topluluklarında kullanımı yaygındır. Benzer örnekleri Aztekler gibi başka kültürlerde de görülür. Bu enstrümanın eski kültürlerde de dinsel seremoni lerde kullanıldığı bilinmektedir.

 Günümüzde ney bir Türk sazı olarak dünyaca kabul edilmiştir. Türklerin, İslamiyeti kabul etmeden önceki inanışı olan Şamanizmde müziğin çok önemli rolü vardı. Dini törenler müzik eşliğinde yapılırdı. Ney, İslamiyette Tasavvuf Müziği ’nin de en temel enstrümanıdır. Ney için çalma değil üfleme terimi kullanılmaktadır. Ney üfleme kullanımı İslami bir temelden gelmektedir. Allah’ın insanı yaratırken ruhunu üflemiş olmasından kaynaklanan bir benzetmedir.

Ney kargı ismi de verilen kamıştan üretilir. Bu kamış sarı, sert ve sık liflidir.  Sıcak iklimli bölgelerde ve sulak yerde yetişen bu kamışın birbirinden farklı cinsleri bulunur. En çok tercih edilen, Antakya, Samandağ’da  Asi Nehri kıyılarında yetişen kamış cinsleridir. Bu kamışın dokuz boğumlu olması gerekir. Kamışını içi boşaltılarak yapılan ney’ in en üstteki boğumu tam açılmaz ve yarım bırakılır. Ney’e ses veren delikler (perdeler) üstten alta doğru boğumlara belli bir sıra ile dağılırlar. Ney’ de biri arkada olmak üzere toplam 7 delik bulunur. Bir neyin düzgün akortlu olabilmesi için 9 adet boğumdan oluşması ve bu boğumların her birinin birbirlerine eşit olması şarttır. Bu yapıda bir kamışın sazlıkta bulunması çok zordur. Bundan dolayıdır ki ney fiyatları yüksektir.
Neyin ilk boğumu olan ve  “boğaz” ismi verilen, çalgının üflenen ucuna sesin daha net çıkması ve dudakların hasar görmemesi için genellikle fildişi veya boynuzdan yapılan ve “başpare” adı verilen bir başlık takılır. Başpare günümüzde fiberden, teflondan, abanoz veya şimşir gibi sert ağaçlardan yapılabilmektedir.  Neylerin üst ve alt ucuna çatlamayı önlemek için metalden yapılmış, kamışa sıkı bir şekilde oturan bilezikler monte edilir. Bu bileziklere “parazvane” adı verilir. Bu malzeme altın, gümüş, bakır olabilir. Ancak gümüş, bakır gibi metaller oksitlendiğinden hava ile irtibatlarının kesilmesi işlemden geçirilir.

MüzikReyonu Müzik Okulunda ney kursu almak isteyen öğrenciler konunun ilgili konservatuarlarından mezun hocalarla çalışacaklardır. Kısa zamanda sizi iyi bir noktaya getirecek özel tekniklerle ney dersleri almak istiyorsanız bilgi için arayınız.
Daha Fazlası Daha Azı
KURS VE İNDİRİM FIRSATLARI İÇİN HEMEN ARAYIN!
500 TL

Fiyat Tablosu

Süre Fiyatı
1 Ay (4 Saat) 1 x 500 TL

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Yorum Yapın

Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

Kocaeli İzmit Yahyakaptan

Arasta Park Avm Yahyakaptan Mah. Akasyalar Cad. B Blok Kat:2 İzmit / Kocaeli 2. Şube: 41 Burda AVM

Mesaj Gönder
Şimdi Ara
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2020

kurs.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görsel, video, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içerik, görsel, video, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından kurs.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için mağaza (ilan) sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.