İşaret dili kursu fiyatları ne kadar?

İşaret dili kursunda alacağınız eğitim kursunuzun kalitesine ve eğitiminizin süresine göre farklılık göstermektedir.

Aylık ortalama işaret dili kursu fiyatları 200 TL'den başlamaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi iller başta olmak üzere Türkiye'de pek çok dil kursunda verilen bu eğitim işaret dilini öğrenebilmeniz için gerekli teorik ve uygulamalı çalışma sürecini sizlere sunmaktadır.

İşaret dili kursunda fiyatlar dönemsel fırsat indirimleri ve bireysel ödeme kampanyaları içermektedir.

İşaret dili kursunda neler öğreneceğim?

İşaret dili kursunda öğrenecekleriniz başta alfabe, okullarda ve eğitimde kullanılan işaretler, çevre sembolleri, giyim, gıda ve temel ihtiyaçlara yönelik işaretler, dilbilgisine yönelik kavramlar ve zaman çekimleri olacaktır.

İlerleyen derslerde trafik sembolleri, meslekler, spor ve coğrafi terimler gibi hem günlük hayatta hem de eğitimde kullanacağınız işaretlere yönelik kapsamlı bir eğitim alacaksınız. Bunun yanısıra cümle cümle kurma, karşılıklı konuşma ve doğaçlama gibi eğitimlerin de verildiği işaret dili kursunda kendinizi doğru kelimelerle ifade etmeyi öğreneceksiniz.

İşaret dili kursunu tamamladığınızda sertifika alacaksınız.

İşaret dili ne kadar sürede öğrenilir?

İşaret dili kursunda verilen eğitimin süresi minimum 3 aydır. Ortalama 5 ile 7 ay arasında değişen süreçte tamamlanan işaret dili dersleri, size en uygun gün belirlenerek hazırlanır. 

Hafta içi veya hafta sonu ortalama 2 saatte verilen bu eğitimle kendinizi geliştirebilecek, sahip olacağınız sertifika ile pek çok kurumun bünyesinde çalışabileceksiniz. İşaret dili kursunun süresini etkileyen bir diğer etmen de sizin için hazırlanmış çalışma programının içeriğidir.

İşaret dili kursuna kimler katılabilir?

Bu kursa katılmak için belirlenen herhangi bir yaş aralığı olmadığı gibi işaret dilini öğrenmeye hevesli olan herkese eğitim fırsatları sunulmaktadır. Okur-yazar olmak isteyen ve işaret dili sertifikası ile kendine iş alanları yaratmayı hedefleyen katılımcılar bu kursta kapsamlı bir eğitim alabilmektedir.

İşaret dili kursunu tamamlayanlar hangi alanlarda çalışabilir?

Bu kursu tamamlayan katılımcılar aşağıdaki iş sahalarında çalışmaya başlayabilmektedir :

  • Tapuda ve noterde yeminli tercüman olarak,
  • Devlet dairelerinde (adliye) bilirkişi olarak,
  • İşitme Engelliler Federasyonu'nun belirlendiği iş alanlarında
  • Banka veya hastanelerde
  • Basın-yayın sektöründe

İşaret dili hakkında temel bilgiler

  • Tüm diller gibi işaret dilinin de kendine ait bir sözcük yapısı bulunmaktadır. Bu dili öğrenmek, yabancı bir dili öğrenmek kadar güçtür.
  • Ülkelerin işaret dilleri kendine özgüdür. Bu nedenle her işaret dili kendi içinde farklı jest ve mimikler barındırır.
  • İşaret dilini öğrenecek kişiler için eğitim sürecinin 5-6 yaşlarında başlaması tavsiye edilmektedir.
  • İşaret dilinin her zaman için o ülkede kullanılan dille birebir örtüşür nitelikte olması beklenemez. İşaret dilinin de kendi içinde ifade şekilleri bulunabilmektedir.