Org kursunda neler öğreneceğim?

Kurs süresince başlangıç aşamasında solfej ve nota teknikleri öğretilmektedir. Haftanın belirli saatlerini içeren armoni dersleri müzisyenin enstrüman hakimiyetini güçlendirmektedir.

Bu eğitimin ardından, orgun çift elle çalınabilmesine yönelik çalışmalar, notaların doğru okunabilmesi üzerine alıştırmalar ve parmakları esnetebilmeye yönelik pratikler söz konusudur.

Hem günümüzden hem de klasik eserlerden oluşturulan repertuarlar müzisyenlerin çalabileceği uygulama metotlarıyla kurs kapsamında verilen eğitimler arasında yer almaktadır.

Enstrümanı iyi çalabilmek için gerekli olan müzikal eğitimin ardından uygulamalı alıştırmalarla öğrenciler enstrüman hakimiyetini maksimum düzeye çıkarabilmektedir.

Org zor bir enstrüman mıdır?

Org çalmak için kurslarda verilen eğitim programlarına dahil olabilirsiniz. Müzik kulağı olan kursiyerlerin kısa süre içerisinde öğrenebileceği bir enstrüman olarak bilinen orgu nota bilgisi, armoni, doğaçlamalar ve parça çalışmalarıyla pekiştirebilmeniz mümkün. Orgun zorluklarını ortadan kaldırmak için öncelikli olarak kurlsara düzenli olarak katılım gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Org ve Piyano Arasındaki Farklar

Org ve piyano tuşlu çalgılar olması nedeniyle birbirlerine benziyor olsalarda aslında oldukça farklı enstrümanlardır.

Çılgın müzisyenden şahane  performans :)

Çılgın Müzisyenden Mükemmel Performans

Org tuşları çok hafiftir. Piyanoda ise tuşların içi ağaçtan yapılır ve dışı kaplamadır. Bu nedenle tuşlar daha ağırdır. Piyano tuşlu çalgı sınıfında olmasına rağmen orgtan farklı oalrak çekiç mekanizması ile çalışan telli bir enstrümandır.
Piyano eğitiminde 10 parmakla çalışılırken, org da 10 parmak ile nota çalınmaz. Sağ el ile ana ezginin notaları çalınırken sol el ile ana ezgiye eşlik eden akorlar çalınır.
Orgta piyanodan farklı olarak tuşların yanısıra pek çok düğme bulunur. Bunun nedeni çeşitli enstrümanların sesleri ve çeşitli fonksiyonları olmasıdır.

Orgu ne kadar sürede öğrenebilir?

Org kursu, belirli bir yaş seviyesine ulaşmış herkese verilebilen eğitim süreçlerini kapsamaktadır. En az dört aylık bir eğitim süreciyle birlikte org öğrenimi belirli bir düzeye ulaştırılabilmektedir. Profesyonel anlamda enstrümanla ilgilenecek müzisyen için süreç daha farklı zaman dilimlerini içerebilmektedir. 

Nota sehpasına yerleştirilen bir parçayı çalabilmek için enstrüman eğitiminin 3 veya 3.5 seneyi kapsaması gerekmektedir. Dersin verildiği süre dilimine ve kişisel yatkınlıklara da bağlı olan org eğitiminde pratik yapmak da önem taşımaktadır. Enstrümanı öğrenmek isteyen kişilerde parmakların ve kolların uzun olması süreci hızlandıran etmenlerden biridir.

Org çalabilmenin belirli bir yaş sınırı var mıdır?

Çocuklara ve yetişkinlere verilen eğitim süreci farklı uygulama yöntemleri içerebilmektedir. Bu yöntemler her yaştan bireye katkı sağlayacak pratiklerden oluşmaktadır. Enstrümana ne kadar erken yaşta başlanırsa ileriye dönük müzik aletlerinin kullanımı da o kadar kolay olacaktır. 

Özellikle parmakların uzun olmasına dikkat edilen piyanoda gelişim sürecinin erken yaşlarda başlaması enstrüman hakimiyetini arttırmaktadır. Caz ve pop gibi müzik türlerine eğilimin pekiştirebilmesi için de enstrüman öğrenim sürecinin çocukluk döneminde başlaması tavsiye edilmektedir.

Org kursunun sağladığı olanaklar nelerdir?

Müzisyenin ilgi duyduğu alanlarda gelişimine katkı sağlayan kursu, repertuar oluşturma sürecinde de ihtiyaç duyacağınız teorik ve uygulamalı bilgileri içermektedir. Kendi bestelerinizi yaratabileceğiniz, bu bestelere eşlik edebileceğiniz ve müzik kulağınızı geliştirebileceğiniz kurs ile ana ve ara seslere hakim olabilirsiniz. 

Eğitim sürecinin ardından piyanoya geçiş yapabileceğiniz gibi bar ve cafe programlarına da dahil olabilirsiniz. Özellikle albüm çıkarmayı hedefleyen her müzisyenin tercih ettiği kurslarda, gerekli eğitim süreçleri teknik detaylarıyla birlikte sizlere sunulmaktadır.