Otobüs ehliyeti nasıl alınır?

  • En az 22 yaşını bitirmiş olmanın gerektiği e ehliyet kursunda en az ilkokul eğitimi almış olma şartı aranmaktadır.
  • Araç tekniği, trafik, ilk yardım, direksiyon gibi derslere katılmış olmak, bu derslerin sonunda yapılan sınavdan geçerli not alabilmek,
  • Gerekli evrakların tamamlanması (sabıka kaydı, kimlik fotokopisi, harç vb.)
  • Özel veya devlet hastanelerinden gerekli sağlık raporunun alınması gibi maddeler içeren otobüs ehliyeti kullanıcıları tır kullanamamaktadır.

E ehliyet sahipleri hangi araçları kullanabilir?

E ehliyet sahibi kişiler otomobil, kamyon, traktör, kamyonet, minibüs ve otobüs kullanabilmektedir. Farklı iş makinelerinin kullanılabilmesi için katılımcıların sınava girmeleri gerekmektedir. E ehliyeti dışında B ehliyete sahip olan kişiler direksiyon sınavına da tabi tutulmaktadır.

Otobüs ehliyeti almak zor mu?

Otobüs ehliyeti alabilmeniz için kurs yerinizin hazırladığı görsel ve yazınsal kaynaklar kendinizi geliştirme sürecinizi hızlandırmaktadır.

İlk defa otobüs kullanmak için direksiyon başına geçen bir kişinin başlangıç sürecinde zorlanacağını söylemek mümkün olduğu gibi, bu süreci hızlandırmak için gerçekleştirilecek çalışmalar ehliyeti alabilmenizi mümkün kılacaktır. Özellikle iyi bir sürücü kursunda, otobüs ehliyeti alacak kişilere gerekli tüm tekniksel ve donanımsal eğitim verilmektedir.