Saz kursunda neler öğreneceğim?

Saz kursu kapsamında verilen eğitim öncelikli olarak teorik temellere dayanmaktadır. Nota ve solfej kursu eğitiminin ardından çalgının tutuş tekniğiyle ilgili pozisyon çalışmaları, mızrapın vuruş ve tutuş tekniğine yönelik çalışmalar, Türk Halk Müziği’nde önem taşıyan makam çalışmaları, metronomla yapılan ritim çalışmaları, şelpe tekniği, repertuar çalışmaları gibi süreçlere geçilmektedir. 

Başlangıç aşamasından profesyonelleşme düzeyine kadar gerekli eğitimin verildiği kursta öğreneceklerinizi ev içi çalışmalarla pekiştirmeniz gerekmektedir.

Özellikle çalacağınız esere göre kurs kapsamında dikkat etmeniz gereken en önemli detaylar arasında makam bilgileri yer almaktadır. Kurs sürecinin ardından öğrenci nota sehpasına yerleştirilen parçayı makamına ve ritmine uygun olarak çalabilecek düzeye erişmiş kabul edilmektedir.

Saz zor bir enstrüman mıdır?

Perdeli ve telli bir enstrüman olan saz, belirli bir kurs sürecinin ardından kişisel yatkınlıklarınıza göre kısa süre içerisinde öğrenebileceğiniz çalgılardan biridir. Özellikle gitar çalan müzisyenlerin saz çalma sürecine hızlı bir biçimde adapte olduğu bilinmektedir. Saz kursunda alacağınız eğitimle kendinizi geliştirebileceğiniz gibi kendi grubunuzu oluşturabilir, en sevdiğiniz parçaları başarıyla icra edebilirsiniz.

Saz nasıl bir enstrümandır?

Parmak veya mızrap ile çalınan bir enstrüman olan saz, 7 telden oluşan, Türk Halk Müziği'nin en çok tercih edilen müzik aletlerinden biridir. 

Çöğür, cura, kopuz, tanbura gibi isimlerle anılabilen saz, yörelerine göre de farklı isimler içerebilmektedir. Ağırlıklı olarak dut ağacından yapılan enstrümanın oluşumunda farklı ağaçlar da tercih edilebilmektedir.

Saz kursunun belirli bir yaş sınırı var mı?

Sazı öğrenmek için belirlenen minimum yaş sınırı 10 olarak kabul edilmiştir. Vücut gelişimine ve parmak yapısına bağlı olarak da bazı öğrenciler için yaş sınırlandırmasında değişiklikler yapılabilmektedir. 

Enstürmanı öğrenmek için maksimum yaş sınırı belirlenmemiştir. Enstrümana hevesli olan her öğrenci kursa katılım gerçekleştirebilmektedir. 

Bu süreçte önemli olan enstrüman hakimiyetini güçlendirecek tekniklere öncelik tanımak ve vücudu bu dansa adapte edebilmektir. Bay ve bayan, çocuk veya yetişkin tüm müzik severlere açık olan kursta çalışma programlarına uygun olarak hareket eden her öğrenci enstrümanı öğrenmeye bir adım daha yaklaşacaktır.

Saz kursu enstrüman seçimime yardımcı olabilir mi?

Saz çalmak için kursa başvuran müzisyenler için bazı kurslar ihtiyaç duyulan enstrüman desteğini verebilmektedir. Tercihinize göre enstrümanı satın almadan önce bir kursa danışabileceğiniz gibi daha önce saz çalmış müzisyenlerden de yardım alabilirsiniz. 

Özellikle ilk defa saz ile tanışan müzisyenler için enstrümanın kaliteli bir ağaçtan yapılması ve uzun süre kullanılabilmesi önem taşımaktadır.

Saz zor bir enstrüman mı?

Telli ve perdeli bir enstrüman olarak bilinen sazı çalmak için kişisel çalışma programlarına özen göstermenize ve eğitmenlerinizin verdiği çalışma programlarını titizlikle uygulamanız halinde oluşabilecek tüm problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. 

Enstrümana erken yaşta başlamanız, tekniğini öğrenebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız bilgilere erişebilmenize zemin hazırlayacaktır. Özellikle parmak yapısının ve müzik bilgisinin gerekli olduğu saz öğrenme sürecinde her enstrümanda olduğu gibi zorlu teknikler bulunabilmektedir. Ancak sazı çalmak için ne kadar çok gayret gösterirseniz enstrümanın zorluklarının üstesinden de hızlı bir biçimde gelebileceğinizi unutmamalısınız.