Klasik gitar kursunda neler öğreneceğim?

Başlangıç seviyesinden ileri düzey gitar çalma tekniklerine kadar kapsamlı bir eğitim sürecinden geçeceğiniz kursta verilen dersler, öncelikli olarak gitarı nasıl tutacağınıza yöneliktir. Daha sonraki süreçlerde sağ ve sol eli koordineli bir biçimde kullanma çalışmalarından, nota, akor ve tab okuma yöntemlerinden, basit müzik kalıplarını öğrenme süreçlerinden, klasik gitarla ilgili çalışma tekniklerinden ve repertuvara göre çalışma biçimlerinden söz edilebilmektedir. Kursta öğrendiğiniz bilgileri ev ortamında pekiştirmeniz halinde ritme göre parça çalabilecek düzeye varabileceğiniz gibi kendinizi ilgi duyduğunuz müzik türüne yönelik alanlarda da geliştirebilirsiniz. Gitar kursunda ritme göre akor ve tab çalışmalarından da söz edilmektedir.

Klasik gitarı öğrenmenin belirli bir yaş sınırı var mı?

Kursa katılmak isteyen çocuklar için de gelişim düzeylerine bağlı olarak farklı sınıflar bulunmaktadır. Özellikle gitara hevesli olan 4-5 yaş aralığındaki tüm çocuklar eğitim sürecine dahil olabilmektedir. Küçük yaştaki çocuklara verilen eğitim için tercih edilen gitarlar da vücut ölçülerine özgü gitarlardır. Yetişkinlere özgü sınıflarda verilen eğitimler klasik gitarın tüm tekniklerini öğretebilme amacı taşırken küçük çocuklar bu süreçlerde daha basit uygulamalara tabi tutulmaktadır. Gitar öğrenmenin maksimum yaş sınırı bulunmamaktadır. Kendini geliştirmek ve yeni bir hobi edinmek isteyen herkes kursa katılabilmektedir. Her yaş seviyesine özgü fiyatlandırmaların da birbiri arasında farklılıklar içerdiği bilinmektedir.

Klasik gitar öğrenme süresi nedir?

Haftanın bir veya iki saatinde verilen eğitim minimum 4 aylık süreçlerden oluşmaktadır. Enstrümana hevesli olan, kendini geliştirmek isteyen ve profesyonel anlamda iyi bir kariyer hedefleyen müzisyenler bu süreci hızlandırabilecekleri gibi 6 aylık zaman zarflarında da öğrenme sürecini pekiştirebilmektedir. Parmakların enstrümana alışma süreci kimi zaman uzun bir zaman dilimini bulabilirken, bazı müzisyenlerde bu süreç hızlı gelişmektedir.

Klasik gitar nasıl bir enstrümandır?

Üç kalın, üç ince telden oluşan klasik gitar, günümüzde kurslar kapsamında verilen eğitim için öncelikli olarak tercih edilen enstrümanlar arasında yer almaktadır. Sağ elin harmoni ve ritim belirlemek için kullanıldığı enstrümanda tercih edilen öncelikli müzik türleri arasında Pop ve Flamenko yer almaktadır. Ağırlıklı olarak parmakla çalınana klasik gitarda pena da kullanılabilmektedir. Telleri naylondan yapılmıştır.

Davul kursunda hangi eğitimler verilir?

Müzik aletlerinde ses oluşumunu belirleyen ana faktör notadır. Nota eğitimi her müzisyen için verilmekte olup davulun temel eğitim sürecinin önemli bir parçasıdır. Başlangıç aşamasında 2 ve 3 derslik süreçleri kapsayan nota tanıma eğitiminin amacı, müzisyenin parçaları nota esasına dayandırarak da çalabilmesidir. Yetişkinler için verilen müzik dersinin programı kapsamında temel teknikler gösterildikten sonra müzisyenin öncelikli olarak tercih ettiği stiller üzerinde durulur. Rock, latin, funk, cha cha bahsedilen türler içerisinde yer alabilmektedir. El çalışmaları, koordinasyon çalışmaları, okuma parçası çalışmaları gibi süreçler de yetişkinler için hazırlanmaktadır. Çocuklar için hazırlanan davul kursu programlarında bahsi geçen tekniklere ek olarak stick kontrolü ve zamanlama çalışmaları üzerinde de durulmaktadır. 

Davul kursu beni ritim sınavlarına hazırlar mı?

Alanında uzman hocalar tarafından verilen kurs, hızlandırılmış programlar ve eğitim süreçleriyle sizi güzel sanatlar, konservatuvar sınavları ve müzik yarışmalarına hazırlayabilmektedir.

Kapsamlı bir süreç olması nedeniyle kişisel çalışmaları alıştırmaları da gerektiren davul eğitimi, ev ortamında hazırlanacağınız kişiye özel programları da içermektedir. Tercihinize göre twin pedal kullanma teknikleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle okullar tarafından gerçekleştirilen yetenek sınavları için mutlaka davul kursu eğitimi almanız tavsiye edilmektedir.

Profesyonel düzeyde davul çalabilmek için kaç ay kursa gitmem gerekir?

Bateri çalabilmek için başlangıç seviyesini geride bırakma süreci 6-7 ay olarak belirlenmiştir. Ancak bu durum kişisel yatkınlıklara ve koordinasyon becerilerine göre de değişmektedir. Bateriyi tam anlamıyla öğrenme yaşı belirli bir süreç kapsamına alınmamaktır. Çünkü birbirinden farklı pek çok türün bulunduğu bu süreç içerisinde pek çok teknik detay da yer almaktadır. Müzisyenin istediği alanda profesyonel bir baterist olabilmesi için 1-2 senelik çalışmalarla kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bu geliştirme süreci hem stüdyo ortamında hem de ev ortamında gerçekleşmelidir.

Davul dersine kaç yaşında başlamam gerekir?

Davul dersine başlamanın herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak kursa ne kadar erken sürede başlarsanız, kendinizi geliştirme imkanınız da o kadar artacaktır. Bu bakımdan davul hocaları çocukluk döneminden itibaren eğitim almanın gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır.

Davul çalabilmek için fiziki farklılıklar da göz önüne alınmamaktadır.

Bu duruma ek olarak, bateristlerin genellikle kısa boylu, kilolu ya da ince vücut hatlarına sahip müzisyenlerden oluştuğu bilinmektedir. 

Müzik kursları hakkında;

Müzikle ilgili eğitim almak isteyen herkesin gidebileceği kurslar enstrüman, şan, nota bilgisi, armoni bilgisi gibi kapsamlı süreçleri kapsamaktadır. Bazı enstrümanların öğrenim sürecinin çocukluk döneminde başlaması tavsiye edilmektedir. Bu sayede parmak gelişimi ve nota bilgisi gibi eğitimler ileri yaşlarda pekiştirilecek, enstrüman hakimiyeti maksimum düzeye ulaştırılabilecektir.

Hafta sonu veya hafta içi verilen kurslar bir saat ile iki saat arasında değişmektedir. Müzisyenin ilgi duyduğu alana yönelik verilen eğitimler grup çalışmaları ve doğaçlamalarla da müzik kursu kapsamında yer alabilmektedir. Özellikle konservatuvara hazırlık kursu, öğrencilerin eğitim yaşamını olumlu yönde etkileyecek programlardan oluşmaktadır.

Müzik kursu kapsamında yer alan enstrümanlar içerisinde öncelikli olarak tercih edilen kurslar arasında keman kursu, gitar kursu ve bağlama kursu yer almaktadır. Genellikle okulların müzik bölümlerine girmeyi hedefleyen öğrenciler, kişisel kabiliyetleri doğrultusunda piyano kursuna da gidebilmektedir.

Çocuklar için müzik kursları

Ebeveynlerin çocuklarını bir sanatsal aktiviteye yönlendirebilmek için tercih ettikleri müzik kursları içerisinde keman kursu ve gitar kursu büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle parmakların gelişimine ve müzik bilgisine ihtiyaç duyulan keman kursunda minimum yaş seviyesi 7 olarak kabul edilmiştir.

Pek çok çocuğun enstrüman çalma hevesini cezbeden gitar kursuna başlama yaşı 10 ile 12 arasında değişebilmektedir. Çocuğun özgüvenini geliştiren, kişisel gelişimine katkı sağlayan, sosyalleşme olanağı yatan kurslarda eğitim süreci 1 yıl ile 3 yıl arasında değişebilmektedir. Kursa katılım gösterebilmek için müziğe hevesli olmak ve enstrümana uygun vücut yapısına sahip olmak yeterlidir.

Müzik kursunun önemi

Müzik kursları müzisyenlerin kendilerini geliştirebilecekleri en iyi aracıların başında gelmektedir. Üniversitelerin ve liselerin sınavlarında başarılı olmak, özel yarışmalara katılabilmek, müzik grubu kurabilmek ve eğitiminizi temel düzeyden profesyonel düzeye taşıyabilmek için müzik kursuna gitmeli, eğitmenlerinizin sizler için hazırladığı programlara dahil olmalısınız.

Bir enstrümana ne kadar erken yaşta başlarsanız kişisel gelişim düzeyiniz de o kadar hızlı gelişecektir. Özellikle sesinize hakim olabilmek, diyaframınızı doğru şekillerde kullanmayı öğrenmek, teorik bilgilerle müziği yaşamınıza adapte edebilmek için kurs programlarını tercih etmelisiniz. Müzik kursunun bir diğer önemi de sosyalleşebilmenize ve yeni bir hobi edinebilmenize olanak tanımasıdır.

Müzik kursunda enstrüman seçimi

Her müzisyenin ilgi duyduğu enstrümanlar birbiri arasında farklılıklar içerebilmektedir. Vurmalı çalgılardan nefesli çalgılara, yaylı çalgılardan tuşlu ve telli çalgılara kadar müzik kursunda enstrümanla ilgili alacağınız eğitimi teorik bilgilerinizle pekiştirebilirsiniz. Özellikle gitar ve saz kursu gibi telli çalgıları öğrenmek için nota bilgisine ihtiyaç duyacak, belirli bir seviyenin ardından profesyonelleşme yolunda ilk adımlarınızı atabileceksiniz.

Müzik kursunda enstrüman seçimi için öncelikli olarak en çok istediğiniz çalgıyı tercih etmeli, yaşamanızda sizi ifade edebilecek enstrümanlara yer vermelisiniz. Böylelikle kendinizi geliştirme düzeyiniz artış gösterecek, tek bir enstrümanda profesyonelleşebileceğiniz gibi farklı alanlara da yönelebileceksiniz. Müzik kursu kapsamında verilen uygulamalı çalışmalar da enstrüman hakimiyetinizi güçlendirecek etmenler arasında yer almaktadır.

Müzik kursu ile sınavlara hazırlık

Pek çok müzik sever, kursa katılma sürecinin ardından konservatuvar sınavlarına, güzel sanatlar liselerinde gerçekleştirilen müzik sınavlarına ve ilgi duyduğu enstrümanla ilgili yurt dışında eğitim görmelerine olanak tanıyan sınavlara katılabilmektedir. Kurslar tarafından kendilerini geliştirme olanağına sahip olan öğrenciler bu sınavlarla birlikte hem eğitim yaşamını hem de müzik kariyerini istediği standartlara ulaştırabilmektedir.

Donanım kursunda neler öğreneceğim?

Bu eğitim kapsamında öğreneceğiniz tüm bilgiler, bilgisayarınızı tanımaya, sistem üniteleri hakkında bilgi sahibi olmaya ve işletim sistemlerinin, modemlerin, taşınabilir cihazların, ağ donanımların yapısını anlayabilmeye yönelik kapsamlı içeriklerden oluşmaktadır. Genellikle minimum 70 saat ile 80 saat arasında değişen kurslarda verilen eğitim, ders süresine göre farklılıklar içerebilmektedir.

Başlangıç seviyesinde temel bilgisayar parçalarının öğretildiği, ileri seviyelerde bilgisayarın parçalarının çıkarılması ve monte edilmesi gibi süreçlerin yer aldığı, formatlama, depolama, belge kurtarma gibi süreçlerle devamlılığını sürdüren kurs, taşınabilir cihazların iç ve dış yapıları hakkında da bilgi sahibi olabilmenize zemin hazırlamaktadır.

Ağ kurulum sistemleri, virüsler, internet servisleri, modem kurulumu gibi eğitimlerin de yer aldığı donanım kursunda kendinizi geliştirebileceksiniz.

Kurs eğitiminin ardından bilgisayar kullanıcısı hata tespiti yapabilir, bu tespiti ortadan kaldırabilir ve bilgisayarını geliştirme yöntemleri hakkında akılcı fikirler üretebilir.